UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak posílit imunitu?

Imunita je klíčovým prvkem pro naše zdraví a je třeba o ni pečovat u sebe – a tím spíše u našich dětí. Jak na to?

jak-posilit-imunitu

Jak přirozeně posílit imunitu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak a čí posílit imunitu

Péče o střeva 

Právě ve střevech sídlí až 70 % imunitního systému, a proto je třeba o ně pečovat. Především kvalitní stravou s dostatkem probiotických kultur a vlákniny. Zaměřte se na celozrnné obiloviny, luštěniny, zeleninu a ovoce a taky kvalitní – zejména zakysané – mléčné výrobky, jako jsou jogurty (neslazené), kefíry apod.

Pitný režim

Dostatek tekutin je stěžejní pro všechny procesy a složky našeho organismu, tedy i pro imunitu. Základ pitného režimu má tvořit čistá voda! Doplnit ji můžete např. vodami minerálními, kvalitními a neslazenými džusy z ovoce či zeleniny nebo třeba dobrým čajem (zejména zeleným).

sportovni-vyziva

Nebojte se koření, bylinek a darů přírody

Kopřiva, rakytník, šípky, med, česnek, cibule, skořice, lékořice, zázvor, hlíva ústřičná a mnoho a mnoho dalších. Často není nutné sahat po drahých exotických „superbylinkách“. Stačí vědět, co nám může dát příroda, která nás obklopuje.

Vitamíny a minerály

No, ovšem. Bez nich by to nešlo. Které jsou zásadně spojeny s imunitou? Především vitamín C, který najdete zejména v čerstvém a zralém ovoci a zelenině nebo např. v kysaném zelí. Dále je to vitamín D, který získáte hlavně z ryb či vajec, a zinek – ten se skrývá v mase, ořeších či luštěninách.

Pohyb 

Imunitu posilujete, nejen když energii přijímáte formou kvalitní stravy, ale i když ji vydáváte formou pohybu. Dostatek pohybu je klíčem ke zdraví. Nemusíte běhat maratony, ale najděte si fyzickou aktivitu, která vám bude příjemná a bude vám prospívat – a věnujte se jí co nejčastěji.

Odpočinek

Zdravý spánek rovná se zdravý člověk. Bez kvalitního odpočinku nemohou ostatní složky odvádět svou práci. Proto ani na tento faktor nikdy nezapomínejte.


Pro Dudlu napsal: Michal Vašek | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: