Jak posílit imunitu?

Téma imunity se v posledním více než roce v souvislosti s pandemii koronaviru skloňovalo více než často. Imunita je klíčovým prvkem pro naše zdraví a je třeba o ni pečovat u sebe – a tím spíše u našich dětí. Jak na to?

jak-posilit-imunitu

Jak posílit imunitu (Zdroj fotky: Freepik.com)

Péče o střeva - Právě ve střevech sídlí až 70 % imunitního systému, a proto je třeba o ně pečovat. Především kvalitní stravou s dostatkem probiotických kultur a vlákniny. Zaměřte se na celozrnné obiloviny, luštěniny, zeleninu a ovoce a taky kvalitní – zejména zakysané – mléčné výrobky, jako jsou jogurty (neslazené), kefíry apod.

Pitný režim - Dostatek tekutin je stěžejní pro všechny procesy a složky našeho organismu, tedy i pro imunitu. Základ pitného režimu má tvořit čistá voda! Doplnit ji můžete např. vodami minerálními, kvalitními a neslazenými džusy z ovoce či zeleniny nebo třeba dobrým čajem (zejména zeleným).

sportovni-vyziva

Nebojte se koření, bylinek a darů přírody - Kopřiva, rakytník, šípky, med, česnek, cibule, skořice, lékořice, zázvor, některé houby a mnoho a mnoho dalších. Často není nutné sahat po drahých exotických „superbylinkách“. Stačí vědět, co nám může dát příroda, která nás obklopuje.

Vitamíny a minerály - No, ovšem. Bez nich by to nešlo. Které jsou zásadně spojeny s imunitou? Především vitamín C, který najdete zejména v čerstvém a zralém ovoci a zelenině nebo např. v kysaném zelí. Dále je to vitamín D, který získáte hlavně z ryb či vajec, a zinek – ten se skrývá v mase, ořeších či luštěninách.

Pohyb - Imunitu posilujete, nejen když energii přijímáte formou kvalitní stravy, ale i když ji vydáváte formou pohybu. Dostatek pohybu je klíčem ke zdraví. Nemusíte běhat maratony, ale najděte si fyzickou aktivitu, která vám bude příjemná a bude vám prospívat – a věnujte se jí co nejčastěji.

Odpočinek - Zdravý spánek rovná se zdravý člověk. Bez kvalitního odpočinku nemohou ostatní složky odvádět svou práci. Proto ani na tento faktor nikdy nezapomínejte.

Pro Dudlu napsal: Michal Vašek

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: