UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak zjistit krevní skupinu?

Zjištění vaší krevní skupiny může být nejen zajímavé z hlediska poznání sebe sama, ale také zásadní v případě potřeby transfúze krve nebo při plánování těhotenství. Pokud nevíte, jakou máte krevní skupinu, existuje několik způsobů, jak to zjistit.
 
jak-zjistit-krevni-skupinu
 
Jak zjistit krevní skupinu? (Zdroj fotky: Freepik.com)
 

Krevní skupiny

Krevní skupiny jsou specifickým způsobem kategorizace krve na základě přítomnosti nebo nepřítomnosti určitých molekul na povrchu červených krvinek. Tyto molekuly, nazývané antigenní determinanty, mohou způsobit imunitní reakci, pokud jsou přenášeny mezi jednotlivci s různými krevními skupinami.

Nejběžnější systémy krevních skupin:

 1. ABO systém:

  • A: má antigen A a protilátku proti krevní skupině B
  • B: má antigen B a protilátku proti krevní skupině A
  • AB: má oba antigenní determinanty A a B, ale nemá protilátky proti A ani B (univerzální příjemce)
  • O: nemá antigenní determinanty A ani B, ale má obě protilátky (univerzální dárce)

 2. Rh systém (Rhesus):

  • Rh+ (pozitivní): Přítomnost Rh faktoru (D antigen) na povrchu červených krvinek
  • Rh- (negativní): Nepřítomnost Rh faktoru na povrchu červených krvinek

Kombinace ABO a Rh systémů vede k osmi hlavním krevním skupinám: A+, A-, B+, B-, AB+, AB-, O+ a O-.

Kdo objevil krevní skupiny?

ABO krevní skupiny byly objeveny rakouským lékařem Karlem Landsteinerem v roce 1900. Za tento objev získal Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství v roce 1930. Landsteiner také spolupracoval s jeho kolegou Alexanderem S. Wienerem na identifikaci Rhesus faktoru v roce 1940.

Díky objevu krevních skupin bylo možné bezpečně provádět transfúze krve, což mělo revoluční vliv na lékařskou praxi a zachránilo mnoho životů. Dříve byly transfúze často spojeny s vážnými komplikacemi a smrtí, protože nebyla známa kompatibilita mezi dárcem a příjemcem.

sportovni-vyziva

 Jak zjistit krevní skupinu

1. Odběrová centra krve:
 • Pokud jste se někdy rozhodli darovat krev, odběrové centrum by vám mělo poskytnout informace o vaší krevní skupině. Darování krve je skvělý způsob, jak pomoci druhým a zároveň zjistit svou krevní skupinu.

2. Lékařská vyšetření:

 • Pokud jste nedávno podstoupili lékařské vyšetření, vaše krevní skupina může být zaznamenána ve vaší lékařské dokumentaci. Zeptejte se svého lékaře nebo vyhledejte tyto informace v elektronickém zdravotním záznamu, pokud k němu máte přístup.

3. Domácí testovací sady:

 • Existují sady na testování krevní skupiny, které si můžete zakoupit a provést test doma. Tyto sady obvykle obsahují několik činidel a jednoduché návody k určení vaší krevní skupiny.

4. V těhotenství:

 • Pokud jste těhotná nebo jste byla v minulosti těhotná, je pravděpodobné, že vám byla určena krevní skupina během prenatálních testů.

5. V nemocnici:

 • V případě hospitalizace či operace je běžné, že je určena krevní skupina jako součást předběžného vyšetření.


Proč je důležité znát svou krevní skupinu?

Krevní skupina může ovlivnit mnoho aspektů vašeho zdraví, od toho, jak reagujete na určité potraviny, až po rizika spojená s těhotenstvím. V případě potřeby krevní transfúze je zásadní, aby byla krev kompatibilní, aby nedošlo k negativní reakci imunitního systému.

Pokud nevíte svou krevní skupinu, může být užitečné ji zjistit a uchovat tuto informaci na snadno dostupném místě, např. v peněžence či v mobilním telefonu. To může v kritických situacích značně urychlit poskytnutí potřebné péče.

 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: