Jak zjistit krevní skupinu?

Jistě mnoho z nás by chtělo znát svou krevní skupinu, pokud ji ještě nezná. Krevních skupin je opravdu mnoho, mezi ty nejzákladnější patří 0, A a B. Já jsem taky dlouhou dobu chtěla vědět, jakou mám krevní skupinu a byla jsem zvědavá defakto odmala - a už jako malé zvídavé dítě jsem po tom samozřejmě pátrala.
 
jak-zjistit-krevni-skupinu
 
Jak zjistit krevní skupinu? (Zdroj fotky: Freepik.com)
 
Proč se zjišťují krevní skupiny? Často se téhle pomocné metody využívá, například když máme podezření, že jsme adoptovaní. To je potom úplně jednoduché zjistit podle krevní skupiny, která to dokáže naprosto spolehlivě odhalit. Dále se setkáváme s krevními skupinami například jako dárce, když chceme darovat krev.
 
Předtím samozřejmě musíme vědět, jakou máme krevní skupinu - je to důležité, protože kdybychom dárci darovali jinou krevní skupinu, než má on (výjimka je nula), potom by hrozila otrava krve a mohl by i umřít. Proto se před samotným odběrem krve provádějí ještě podrobné testy, aby se právě toto nemohlo stát a aby k tomu za žádných okolností nemohlo dojít.
 

sportovni-vyziva

 
Největší výhodu má asi člověk, který má krevní skupinu nula - to je takzvaná univerzální krevní skupina - tudíž může darovat krev všem krevním skupinám - A, B, AB, nula,.. je to prostě jedno v tomto případě. Univerzální skupina je obrovská výhoda a je super, když ji máte.
 
Je velmi dobrým skutkem, ať už darujeme jakoukoliv krev - protože takové "málo" jinému člověku v ohrožující a krizové situaci může zachránit život. Nejen že budete mít tedy dobrý pocit z darování krve, ale ještě ten krásný pocit, že jste možná někomu svojí krví zachránili život (zcela určitě, protože dárců krve je vždy nedostatek), je opravdu k nezaplacení a věřte mi, nebo ne, takový pocit je potom opravdu k nezaplacení a věřte mi, že darování krve se vám vrátí stonásobně a můžete potom darovat krev znovu, pokud budete chtít. 
 
Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: