UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak posílit ledviny?

O důležitosti ledvin netřeba pochybovat. Tento párový orgán čistí naši krev od zplodin metabolismu, pomáhá nám zbavovat se toxických látek a jedů a reguluje vodu v našem organismu. Bohužel jsou ale ledviny ohroženy celou řadou nemocí a poruch, proto aby nám dobře fungovaly, je třeba je pokud možno zatěžovat co nejméně. Jak ledviny posílit a podpořit jejich funkci, která je pro náš život tak důležitá? A čím jim škodíme nejvíc?

jak-posilit-ledviny

Jak posílit a pročistit ledviny? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co ledvinám škodí

Pro správné fungování našich ledvin a vylučovací soustavy je velmi důležitý zdravý životní styl. Ledvinám nejvíce škodíme nevhodnou stravou – tučným, mastným jídlem, nedostatkem ovoce a zeleniny, nadměrným solením, průmyslově zpracovanými potravinami plnými přidaných chemických látek a samozřejmě nedostatečným pitným režimem. Naše ledviny potřebují proplachovat a my sami k životu potřebujeme dostatečně pít, nejlépe čistou vodu.

Ledviny jsou také velmi citlivé na nadměrný stres, úzkost a smutek. Říká se, že jsou úzce spjaty s mezilidskými vztahy, ať už partnerskými, příbuzenskými či přátelskými. Pokud je s nimi něco v nepořádku a my jsme v duševní nepohodě, může se naše neutěšená psychika odrazit právě na ledvinách – ty nemusí fungovat optimálně a můžou být náchylné k infekci.

Potíže s ledvinami se nejčastěji projeví častým močením, které se objevuje zejména v noci, bolestmi zad (v oblasti ledvin), otoky končetin a problémy s klouby. Ledvinám nesvědčí ani chlad, proto bychom měli dbát na vhodné oblékání, především pak v chladnějších dnech. Jak se říká, „chce to klid a nohy v teple“ a u ledvin to platí dvojnásob.

sportovni-vyziva

Tipy pro posílení ledvin

Chcete-li své ledviny posílit a dopřát jim co nejméně námahy, držte se následujících rad:

  1. Dbejte na dostatečný příjem tekutin – pijte co nejvíce čisté vody, denně vypijte alespoň dva litry tekutin

  2. Dodržujte zdravou životosprávu – stravujte se zdravě, omezte vše, co ledvinám škodí - tučná, jídla, sůl, živočišné bílkoviny a živočišné tuky, glutamáty, bílý cukr, sójovou omáčku, čokoládu a sladkosti

  3. Omezte alkohol, kávu a cigarety

  4. Zařaďte do jídelníčku kořenovou zeleninu, lněné semínko, sezam, kurkumu (má antioxidační a detoxikační účinky), rýži, pohanku, jáhly, kysané zelí

  5. Vyzkoušejte bylinné čaje pro posílení ledvin – vhodnými bylinkami jsou kopřiva, bříza, vřes, jalovec, zlatobýl či přeslička

  6. Jezte brusinky – mají dezinfekční účinky

  7. Udržujte se v teple, chraňte své ledviny před prochladnutím

  8. Snažte se pokud možno eliminovat stres na minimum, nebojte se vyhledat psychologa


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: