UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak nejlépe vyprat a vybělit utěrky?

Také se vám doma hromadí velké množství kuchyňských utěrek, ale protože jsou třeba po babičce nebo se k nim vážou jiné vzpomínky, nechce se vám je vyhodit? Používat se, ale nedají, tak co s nimi? Můžete je vyprat podle našich rad a uvidíte, opět budou zářit a ještě dlouho mohou sloužit. Ne nadarmo se totiž říká, že dobrou hospodyňku poznáte podle toho, jak má čisté utěrky

jak-vyprat-vybelit-uterky

Jak nejlépe vyprat a vybělit utěrky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vyprat a vybělit utěrky

Utěrka je asi nejvytíženější látka v domácnosti. Máte ji hned po ruce, když rozlijete vodu nebo potřebujete setřít kuchyňskou linku. Aby vaše utěrky byly v nejlepší kondici a nemusely jste se za ně stydět, pojďte se o ně náležitě postarat.

Vyzkoušenou radou je utěrky vyvařit spolu s trochou pracího prášku a nebo ještě lépe, použijte olej, ocet a jedlou sodu. Ano, olej, čtete správně. Ten totiž na sebe naváže veškeré nečistoty.

Postup

  1. Dejte do velkého hrnce vařit vodu spolu s odměrkou pracího prášku, jedním sáčkem jedlé sody a dvěma či třemi lžícemi běžného kuchyňského oleje a octa. Do této lázně vložte utěrky a nechejte je chvíli vařit. Stačí pár minut.

  2. Utěrky nechte v hrnci do vychladnutí, abyste se nespálili a vyperte je v pračce na 60 až 90°C.

  3. Na zašlé utěrky můžete připravit také bělící roztok z jedlé sody, soli a trochu pracího prostředku. Do lavoru s teplou vodu nasypejte tři lžíce sody, lžíci soli a trochu pracího prášku, vložte utěrky a nechte je tam 30 minut odmočit nebo ve stejném roztoku v hrnci vyvařit po dobu 20 minut. Poté utěrky vyperte nejlépe na 90 stupňů.
  4. Poslední možností, kterou znám, je použití žlučového mýdla. Utěrky namočte a potřete je důkladne mýdlem po obou stranách. Nechte je mokré až do chvíle jejich praní. Nevěřte trikům jako je ohřívání namydlené utěrky v sáčku v mikrovlnce. Takové pokusy většinou končí hořící utěrkou a zničenou mikrovlnkou.


Pro Dudlu napsala: Hana Došlová | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: