UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak odstranit vteřinové lepidlo?

Vteřinové lepidlo je naprosto skvělý a nepostradatelný pomocník v každé domácnosti. Zachránilo už obrovské množství předmětů, které by jinak skončilo v popelnici. Jenže i to má své stinné stránky.

jak-odstranit-vterinove-lepidlo

Jak odstranit vteřinové lepidlo? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak odstranit vteřinové lepidlo?

Už se vám někdy stalo, že jste si slepili prsty k sobě a pak se je bolestivě snažili od sebe oddělit? Nebo co fleky na předmětech, které jste lepidlem nechtěně pokapali? Naštěstí i na to nejsilnější vteřinové lepidlo existuje rada, jak se ho zbavit.

Právě zmíněná slepená kůže je asi nejčastější nepříjemná zkušenost. Určitě prsty od sebe neoddělujte násilím, ale strčte ruce do horké vody. Pozor ale, aby jste se nespálili. Pokožka začne vylučovat maz, díky kterému uvolníte slepené plochy. Zbytky lepidla dočistíte odlakovačem na nehty s acetonem. Stejně postupujte i v případě, že chcete odstranit lepidlo z bot.

Na nábytek musíte jít trochu jinak. Dřevo je savý materiál a lepidlo se na něm dokáže držet skutečně fest. Jako první vytáhněte z poličky aceton. Další možností je opatrně dřevo zbrousit a přelakovat. Lepidlo neproniká hluboko do struktury, takže nebude třeba velký zásah.

Ředidla určitě nepoužívejte při potřísnění plastů. Narušili byste i povrch předmětu. V tomto případě sáhněte po vysokoprocentním lihu. Nakapejte ho na hadřík a jemně vyčistěte postižené místo. Lepidlo změkne a povolí. Pak už jen místo dočistíte klasickým saponátem.

potreby-pro-kutily

Ze skla nebo kovu vám půjde lepidlo odstranit celkem dobře, nenasaje lepidlo dovnitř a tak můžete použít i drsnější chemii jako je aceton, ředidlo nebo vysokoprocentní alkohol. Pokud chcete lepidlo seškrábat, zkuste použít žiletku.

První pomocí jak odstranit lepidlo z textilu je opět voda, měla by skvrny uvolnit. Pokud voda nepomáhá, použijte aceton, ale nejprve vyzkoušejte, jestli aceton látku neponičí. Na trhu je k dostání také odstraňovač sekundového lepidla na textil. Tento odstraňovač vás zachrání i při skvrnách na nábytku, dokonce i ze zalepených prstů.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: