Jak opravit žaluzie?

Okna našich domovů zdobí žaluzie, od kterých očekáváme, že nám budou stínit ve chvíli, kdy se do oken opře sluníčko a my bychom rádi zrovna sledovali televizi nebo dělali něco jiného, u čeho nechceme být oslňovaní. Žaluzie jsou praktickým pomocníkem i proti nadměrnému horku, život bez nich si mnozí z nás nedovedou představit.

jak-opravit-zaluzie

Jak opravit žaluzie? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kdo má doma ale malé děti nebo domácí mazlíčky, ten ví, že stačí vteřinka a dojde k přetržení řetízku nebo pokřivení lamely. Kdybyste pokaždé museli volat odborníka, neděláte nic jiného a taky to pěkně provětrá vaši peněženku. Víte, že některé opravy zvládnete s trochou šikovnosti sami?

Co vlastně ty žaluzie jsou?

Než se pustíme do jejich oprav, je na místě si říct, jak žaluzie vypadají a z čeho jsou vyrobené. Jde o soustavu horizontálních nebo vertikálních lamel, které stíní okna nebo dveře. Nejčastěji se vyrábí z látky, kovu nebo bambusu, setkat se můžete i s dřevěnými žaluziemi, které se hodí jak do plastových, tak dřevěných oken a pergol. Na trhu najdete dva druhy žaluzií, horizontální a vertikální.

Horizontální žaluzie jsou asi nejběžnější

Hodí se pro plastová okna, dřevěná okna i eurookna a skládají se z lamel, které tvoří provazový žebříček tak, že když je naklopíte, budou se jednotlivé lamely překrývat. V každé lamele je otvor, kterým je vedený textilní pásek. Ovládat je můžete manuálně nebo pomocí elektriky.

Víte, že je můžeme dál dělit na horizontální žaluzie pro plastová ona, meziokenní a interiérové žaluzie?

Vertikální žaluzie se najdou většinou v kancelářích

Vertikální žaluzie bývají látkové, dřevěné, plastové, domykavé nebo nedomykavé, jsou vhodné do kanceláří, pro atypická okna nebo na velké plochy. Ovládat je můžete řetízkem nebo šňůrkou.

Co dělat, když se žaluzie poškodí?

I když si pořídíte ty nejlepší žaluzie na trhu, časem se prostě stane, že dojde k nějakému poškození. Mezi nejčastější příčiny patří špatné zacházení se žaluziemi, únava materiálu nebo třeba neodborná montáž.

Je jedno, zda k poškození dojde stářím nebo se o něj postará dítko či domácí mazlíček. V každém případě je třeba žaluzii co nejdříve opravit, aby nedošlo k ještě většímu poškození.

Když jde o drobnost jako třeba přetržený řetízek nebo silonová struna, případně prohnutá lamela, není třeba panikařit a volat hned servis, nebo se bát, že budete muset kupovat nové žaluzie. Některé opravy zvládnete sami, a to i bez nějaké výraznější investice.

Jak opravit prasklý řetízek horizontální žaluzie?

Prasknul vám řetízek? Nejste v tom sami, jde o jednu z nejčastějších závad. Připravte si nový řetízek a spojku řetízku a pusťte se do díla.

 • Odmontujte žaluzii z okna. Vytáhněte vodící silon, odstraňte krytky a celou žaluzii za použití aku šroubováku sundejte z okna a položte ji na stůl.
 • Vytáhněte pouzdro a vyndejte z něj ozubené kolečko a starý řetízek.
 • Kolečko vraťte zpět a navlékněte nový řetízek.
 • Na vnější straně řetízek spojte spojkou a zatáhněte za něj tak, aby se spojka dostala pár centimetrů pod pouzdro.
 • Pouzdro vraťte do profilu.
 • Žaluzii připevněte na okno.

Jak vyměnit silonovou strunu u horizontální žaluzie?

Další z častých závad, se kterou si poradíte sami. Připravte si nůž, šroubovák, nový silon a kolíčky k připevnění.

 • Žaluzii odmontujte a sundejte z okna. Ze spodní lišty vytáhněte kolíček se silonem, žaluzie stáhněte nahoru a šroubovákem odstraňte vrchní profil. Žaluzii si položte na stůl.
 • Podívejte se na připevnění silonu k horní části profilu.
 • Pak otevřete plastový zámek a uvolněte poškozený silon.
 • Silon navlékněte na napínací kolíček a upevněte ho uzlíkem. Druhý konec provlékněte spodním profilem a lamelami tam, kudy procházel starý silon. Připevněte ho k zámku horního profilu.
 • Žaluzii nainstalujte na okno.
 • Konec silonu nasuňte do otvoru ve spodní zasklívací liště, vsaďte napínací kolík a silon napněte a zajistěte kolíčkem.

potreby-pro-kutily

Jak si poradit s křivou lamelou?

Správné vytahování a stahování žaluzie zajišťuje textilní páska, která se časem může roztřepit a lamely začne tahat křivě. Co s tím?

 • Odmontujte žaluzii z okna a z dolní lišty pomocí šroubováku vytáhněte zátku.
 • Ze zátky vymáčkněte klínek a odrolujte s něj textilní pásek.
 • Pásek narolujte zpět tak, že začnete od silnější strany klínku. Ten pak zatlačte zpět a zasuňte i zátku.
 • Žaluzie namontujte zpět na okno.

Pro Dudlu napsala: Ivana Kyllerová

Vyberte si na Dudlu potřeby a vychytávky pro kutily: