UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak odstranit žmolky?

Koho by to nenaštvalo, nedávno koupený svetr, mikina nebo tričko a sotva jste ho několikrát vzali na sebe, vypadá hrozně. Během praní se na nich vytvořilo nespočet nevzhledných žmolků, kvůli kterým kdysi stylový kousek můžete nosit jen na doma.

jak-odstranit-zmolky

Jak odstranit žmolky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Žmolky mimo praní vznikají také vlivem tření při běžném nošení. Vlákna textilií se přirozeně uvolňují a uzlují se s konečky dalších odstávajících vláken. Vliv na jejich vznik mají i suché zipy nebo kabelky, které se třou o svetry nebo kabáty v oblasti ramen a boků. Než se příště pustíte do praní, prádlo pečlivě roztřiďte, otočte na ruby a hlavně buben nepřeplňujte.

Šetrnější jsou programy na jemné prádlo nebo na vlnu s nízkými otáčkami. Pokud se i přes správné praní žmolky objeví, pojďte situaci zkusit ještě zachránit a žmolky odstranit. Asi nejjednodušší je velké žmolky ostříhat nůžkami. Na menší žmolky se dá použít žiletka nebo holicí strojek.

Látku si položíte na tvrdou podložku, natáhnete a opatrně po ní přejíždějte holítkem. Pokud se vám nechce trávit čas domácími vychytávkámi, můžete si pořídit odžmolkovač. Je to malý přístroj na baterky, který odřezává vystupující žmolky z tkaniny. Nestojí moc a účinně vás zbaví vašeho problému.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: