UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak opravit zip?

Co je vlastně zip? Zipy se používají v oděvech, obuvi a zavazadlech. Často se používají k uzavírání kapes, například na bundách a kalhotách. Zip se skládá z jezdce a zoubků. Jezdec je úzká látková záložka s volně pohyblivým háčkem a očkem na jednom konci.

jak-opravit-zip

Druhý konec má oko, které je připevněno k pásku. Ten prochází okem jezdce, je stažen a drží na místě pomocí háčku jezdce. V zavřeném stavu může být zip vodotěsný pomocí přítlačného cvočku nebo suchého zipu.

  • Slovo "zip" bylo poprvé komerčně použito v roce 1913, kdy na něj Gideon Sundback získal patent.
  • Dne 23. června 1917 byl společnosti B. F. Goodrich Company vydán americký patent 1 150 231 na vylepšení zapínacího zařízení pro boty a jinou obuv.
  • Do výroby byl uveden v roce 1923. Předchůdce zipu vynalezl mnohem dříve Elias Howe (USA) v roce 1851.

Howeův vynález nebyl praktický: oblékání trvalo příliš dlouho, když se člověk musel každých pár centimetrů zastavit a rozepnout každou knoflíkovou dírku.

potreby-pro-kutily

Přemýšleli jste někdy, jak opravit zip? Tak tady je návod!

Nejdříve byste měli vědět, že zip se ve skutečnosti skládá ze dvou částí a to jezdce a zubů. Jezdec je ta část zipu, která se pohybuje nahoru a dolů, když za ni zatáhnete. Zuby jsou kovové části, které se pohybují společně, když táhnete nahoru. Pokud se vám zip zasekává na obou stranách, může to být způsobeno jednou ze tří příčin:

  1. Jezdec je ohnutý nebo zlomený
  2. Mezi zuby je něco zachyceno
  3. Na zubech jsou nahromaděné nečistoty nebo žmolky.

Pokud se zip na jedné straně zasekne a na druhé ne, je něco zachyceno mezi oběma sadami zubů. Chcete-li tento problém vyřešit, zkuste jemně zatáhnout za obě strany, dokud neuslyšíte cvaknutí a neucítíte, že se opět rozpojují.

Pakliže to nepomůže, zkuste táhnout silněji, dokud se nakonec úplně neoddělí. Poté zkontrolujte, zda se mezi ně něco nezachytilo, a teprve potom si oblečení znovu oblečte!

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: