UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak postavit hmyzí hotel

Zvlášť v posledních letech dochází ke stále rychlejšímu úbytku hmyzu na naší planetě. Může za to hned několik faktorů, všechny způsobené nešetrnou lidskou činností – užívání toxických pesticidů, herbicidů a insekticidů v zemědělství, pokračující urbanizace nebo závažné klimatické změny (globální oteplování planety). Nejohroženějšími druhy hmyzu jsou včely, čmeláci, noční můry, vosy a motýli. Takové včely jsou však pro naši planetu takřka životně důležité a jejich snižující se počet znamená opravdovou hrozbu. 

S mnoha nešvary toho sice moc nezmůžeme, co ale můžeme určitě, je chovat se pokud možno ekologicky a šetrněji k přírodě. Máme-li zahradu, vytvořit na ní pokud možno podmínky pro život hmyzu, tedy trávu tolik nesekat a nechat alespoň část zeleně volně bujet, jak velí příroda. Další možností, jak pomoci ohroženým  druhům hmyzu, je postavit jim takzvaný hmyzí hotel. Co to je a jak ho vyrobit, to se dozvíte v tomto článku.

jak-postavit-hmyzi-hotel

Jak postavit hotel pro hmyz?(Zdroj fotky: Freepik.com)

Stavba hmyzího hotelu

Hmyzí hotel je člověkem vytvořená ubikace, kam se může uchýlit rozličný hmyz. Představuje pro ně přístřeší, ale také úkryt před zimou a deštěm. Hmyzí hotel navíc vypadá velmi zajímavě, je v něm úžasně živo a kromě hmyzu z nich bude mít užitek i vaše zahrádka. Jak ho postavit a co k tomu budete potřebovat?

  • Prkna či překližky pro konstrukci
  • Hřebíky a kladivo
  • Polínka různých velikostí, cihly
  • Vrtačka
  • Šišky, sláma, kůra, tráva nebo rákos
  • Provázek
  • Pletivo

potreby-pro-kutily

Postup jak vyrobit hmyzí hotel

  1. Prkna či překližky (nebo obojí, zkrátka co máte po ruce) pomocí hřebíků a kladiva stlučte dohromady do podoby malého domečku, ovšem bez průčelí. Hmyzí hotel můžete také přepažit do dvou pater. Můžete ho udělat i se zkosenou střechou, chcete-li.

  2. Do polínek a cihel pak vyvrtejte vrtačkou díry o průměru od 2 do 10mm, velikosti děr dělejte opravdu různé, aby se v nich mohly ukrýt větší i menší druhy hmyzu. Proděravěná polínka a cihly umístěte do domečku a zbývající prostory vystelte, čím jen chcete – kůrou, šiškami, trávou, slámou či rákosem. Žádné místo by nemělo zůstat prázdné, nevyplněné.

  3. Celý domeček pak důkladně omotejte provázkem, aby výstelka nevypadávala ven. Nakonec celý výtvor potáhněte pletivem, aby na hmyzí hosty nemohli ptáci. A to je vše – hmyzí hotel je hotový.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: