Jak vyrobit ptačí budku?

Chtěli byste, aby vaši zahradu zdobila originální dřevěná ptačí budka vlastní výroby? Zjistěte, jak vyrobit ptačí budku a užívejte si každý den na zahradě zpěv ptáků. Co všechno k tomu budete potřebovat a jak postupovat krok za krokem, abyste se za váš výrobek nemuseli stydět?

jak-postavit-ptaci-budku

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Vrchol zimy je tím nejvyšším časem, pokud se chcete pustit do výroby ptačí budky, aby ptáci měli možnost zahnízdit. I doporučení ornitologů je takové, že ptačí budky by se měli instalovat na podzim nebo na jaře. Navíc jejich výrobou můžete během dlouho zimy zabavit i vaše ratolesti.

Jaký materiál si na výrobu takové ptačí budky připravit?

Nejlepší volbou jsou dřevěná prkna, a to především z toho důvodu, že mají výborné tepelné a izolační vlastnosti. Zároveň se i vyznačují dobrou prodyšností vodních par.

Vybavte se tedy dřevěnými prkny, a to ideálně o tloušťce 20-25 mm. Jestliže prkna z vnější strany ohoblujete, pak budou více odolávat vnějším vlivům. Zevnitř je pak vhodnější, aby byla hrubá a neopracovaná. Zároveň také dbejte na to, aby byla prkna proschlá. Budka by měla být otevíratelná, abyste ji mohli v případě potřeby snadno vyčistit.

potreby-pro-kutily

Dno vsuňte mezi boční stěny. K budce nepřidělávejte bidélko, které by akorát lákalo predátory. Střecha budky by pak měla přesahovat stěnu s otvorem pro vlet, a to o 5-7 cm. Hotovou budku můžete také natřít impregnačním nátěrem, prodloužíte tak její životnost. Maskovací nátěr ji navíc ochrání před predátory.

Velikost budky přizpůsobte druhu ptáků. Pro sýkorky je vhodný otvor pro vlet o velikosti přibližně 3 cm a velikost budky jako takové je vhodná o rozměrech 12x12x25 cm (V x Š x H). Pro doporučené rozměry pro konkrétní druhy ptáků můžete navštívit internetové stránky České ornitologické společnosti. Dbejte také na její pevné zavěšení a vyhněte se umístění na přímém slunci a orientaci proti větru nebo ve směru deště.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

 

Vyberte si na Dudlu potřeby a vychytávky pro kutily: