Jak postavit kurník pro slepice?
Čím dál více lidí, kteří mají k dispozici zahradu nebo pozemek, se uchyluje k chovu slepic. Především je to z důvodu přísunu zdravých domácích vajíček. Pokud jste se i vy rozhodli chovat slepice a chcete jim zajistit potřebné zázemí, bude se vám pro ně hodit kurník. Jak takový kurník pro slepice postavit a čím ho vybavit, aby měly slepice potřebné zázemí a výběh?
Jak postavit kurník pro slepice? (Zdroj fotky: Freepik.com)
I když nejste zrovna velkým kutilem, kurník pro slepice určitě zvládnete svépomocí postavit. Nejdůležitějším parametrem bude velikost takového kurníku. Ta se odvíjí od chovu slepic. Obecně platí pravidlo, že na 1 m2 podlahové plochy je vhodný počet 3 – 4 slepic. Dopřát jim samozřejmě můžete i více místa, což se projeví na jejich větší spokojenosti a také na snůšce.
Kurník jako takový obsahuje dvě části. Jednou částí je výběh pro slepice, ve kterém se pohybují přes den. Druhou částí je vnitřní prostor, kam se slepice ukládají ke spánku a kde snášejí vajíčka. Důležité je i umístění kurníku jako takového. Pro slepice je totiž důležité dostatečné množství světla. Kurník proto umístěte čelní stranou směrem na jih nebo na jihovýchod. Kromě světla je důležitý i stín. Ideální volbou jsou stromy keře nebo různé stínící prvky.
Kurník jednoduše vyrobíte ze dřeva. Potřebovat budete dřevěné trámy pro základ kurníku, dále prkýnka nebo palubky, polystyren na zateplení, kovové panty a západku ke dvířkům, okýnko, pletivo pro chov zvířat, střešní krytinu, hřebíky nebo vruty do dřeva. Vybavte se také nářadím v podobě pilky, metru, šroubováku, případně vrtačky.
Pak už jen stačí připravit si nákres, nařezat trámy a smontovat je dohromady, zateplit polystyrenem a přidělat dvířka a okna. Jako stření krytinu můžete použít trapézový plech.
Nezapomeňte také na potřebné vybavení kurníku v podobě bidýlek, žebříku, trusníku, snáškových hnízd a podestýlky. Chybět nesmí ani krmítko a celodenní přístup k vodě. To můžete vyřešit například napáječkou.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková