Jak postavit saunu?

Sauna je možná to, co doposud vaší zahradě chybělo. Je ideálním místem k odpočinku a relaxaci, navíc nabízí i spoustu zdravotních benefitů. Příjemně vyhřátá sauna je skvělou volbou po náročně stráveném dni. Zároveň se stane i zajímavý exteriérovým prvkem. Takovou saunu si na vaší zahradě můžete postavit i svépomocí. A jak na to?

jak-postavit-saunu

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Stavba domácí finské sauny je poměrně náročná a má svá specifika. Předně je důležité důkladně si promyslet, kde bude sauna umístěna a jaké budou její rozměry. Poté se můžete pustit do přípravy. Potřebovat budete speciální saunové palubky, prkna na saunové lavice, dřevo pro vnitřní a venkovní obklady, a to ideálně sibiřské nebo skandinávské, které je pevnější a produkuje minimum smůly. Potřebovat budete i výkonná kamna.

Důležité je vybudování kvalitních základů. Pomocí kolíků si vyznačte základy sauny. Do země zabetonujte ocelové patky a na ty zafixujte dřevěné hranoly. Ty budou základem celé konstrukce. Vhodný je betonový podklad. Pro perfektní fungování sauny je velmi důležitá i kvalitní izolace, zateplení a těsnění. Myslete i na přípravu dveřních zárubní. Následovat by měla výplň konstrukce izolační vatou a nainstalování elektrorozvodů. Ty jsou vedeny přímo v konstrukci sauny za použití speciálních silikonových kabelů odolávajících vysokým teplotám.

Následně je nutné celou konstrukci potáhnout ALU folií a tu zafixovat. Následně se instalují vnější obklady a poté obklady vnitřní. Obkladové palubky nešroubujte přímo napevno, a to z toho důvodu, že vlivem vlhkosti a tepla bude materiál pracovat.

Budete stát i před rozhodnutím, jakou zvolit střešní krytinu. Ta může být plechová nebo z asfaltového šindele. U těchto materiálů oceníte především nízkou pořizovací cenu a snadnou instalaci. Zaměřte se také na vstupní dveře. Ty by měly být odolné a celoskleněné, které zajistí perfektní těsnění. Myslete i na to, že dveře se z bezpečnostních důvodů musí otevírat směrem ven.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení