Jak vyčistit gril?

Už se vám někdy stalo, že jste vytáhli gril po zimní sezóně a byl ve stavu, že byste ho radši vyhodili, než znovu použili? Máme pro vás dobrou zprávu, i takový gril se dá ještě vyčistit. Nebo jste právě dogrilovali a chcete gril vyčistit a uložit? V tom případě jste tu správně. Je jedno, jestli máte plynový, elektrický nebo gril na dřevěné uhlí, odhoďte lenost a po každém použití ho pořádně vyčistěte a zbavte usazenin a připálenin.

jak-vycistit-gril

Jak vyčistit gril? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak vyčistit gril?

Půjde to rychleji a jednodušeji, než když necháte zbytky jídla na mřížce nebo grilovacím tálu zaschnout. Plynový a elektrický gril nejprve odpojte od plynu a elektřiny. Vůbec nepřemýšlejte o tom, že na zaschlou špínu na roštu použijete drátěnku nebo nůž. Spolu se špínou byste sedřeli i ochranný lak grilu. Raději vyražte do obchodu a kupte speciální kartáče na čištění grilů. Na trhu jich je k dostání opravdu dost. Liší se v použitých materiálech, rozměrech a tvarech. Těmi širšími kartáči vyčistíte větší plochy drátěných roštů najednou, zatímco užšími a kratšími se dostanete i do nedostupných míst.

Máte-li větší gril, určitě využijete spíše ty s delší rukojetí, abyste se o gril nepopálili. Na plynové grily s hořáky jsou v prodeji speciální špachtle. Aby šlo čištění lehce, můžete použít přípravky přímo určené na čištění grilů. Buď se aplikují pomocí spreje nebo je rozetřete přiloženým štětečkem. Chvíli necháte působit a nakonec nečistotu setřete vlhkým hadříkem. Doporučujeme prostudovat manuál k vašemu grilu. Někteří výrobci přímo doporučují konkrétní způsob čištění nebo vhodný přípravek k odtranění nečistot.

Jestli se chcete vyhnout chemii, udělejte si pastu z mýdlové vody a jedlé sody. Pastu naneste na rošt a nechte alespoň 30 minut působit. Poté příjde opět na řadu kartáč a mechanické obrušovaní připálenin a nečistot. Abyste předešli přichycování zbytků jídla ke grilovacímu roštu, zkuste se porozhlédnout po nehořlavých sprejích bez zápachu a chuti. Ty se před grilováním nastříkají na rošt a jídlo už se nepřichytí.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová

Vyberte si na Dudlu vychytávky do kuchyně: