UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyčistit gril?

Už se vám někdy stalo, že jste vytáhli gril po zimní sezóně a byl ve stavu, že byste ho radši vyhodili, než znovu použili? Máme pro vás dobrou zprávu, i takový gril se dá ještě vyčistit. Je jedno, jestli máte plynový, elektrický nebo gril na dřevěné uhlí, odhoďte lenost a po každém použití ho pořádně vyčistěte a zbavte usazenin a připálenin.

jak-vycistit-gril

Jak nejlépe vyčistit mastný gril? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak kvalitně a levně vyčistit gril

 1. Kartáče na čištění grilů

  Půjde to rychleji a jednodušeji, než když necháte zbytky jídla na mřížce nebo grilovacím tácu zaschnout. Plynový a elektrický gril nejprve odpojte od plynu a elektřiny. Vůbec nepřemýšlejte o tom, že na zaschlou špínu na roštu použijete drátěnku nebo nůž. Spolu se špínou byste sedřeli i ochranný lak grilu. Raději vyražte do obchodu a kupte speciální kartáče na čištění grilů. Na trhu jich je k dostání opravdu dost. Liší se v použitých materiálech, rozměrech a tvarech. Těmi širšími kartáči vyčistíte větší plochy drátěných roštů najednou, zatímco užšími a kratšími se dostanete i do nedostupných míst.

  Máte-li větší gril, určitě využijete spíše ty s delší rukojetí, abyste se o gril nepopálili. Na plynové grily s hořáky jsou v prodeji speciální špachtle.

 2. Speciální přípravky

  Aby šlo čištění lehce, můžete použít přípravky přímo určené na čištění grilů. Buď se aplikují pomocí spreje nebo je rozetřete přiloženým štětečkem. Chvíli necháte působit a nakonec nečistotu setřete vlhkým hadříkem. Doporučujeme prostudovat manuál k vašemu grilu. Někteří výrobci přímo doporučují konkrétní způsob čištění nebo vhodný přípravek k odstranění nečistot.

 3. Pasta z mýdla a jedlé sody

  Jestli se chcete vyhnout chemii, udělejte si pastu z mýdlové vody a jedlé sody. Pastu naneste na rošt a nechte alespoň 30 minut působit. Poté příjde opět na řadu kartáč a mechanické obrušovaní připálenin a nečistot. Abyste předešli přichycování zbytků jídla ke grilovacímu roštu, zkuste se porozhlédnout po nehořlavých sprejích bez zápachu a chuti. Ty se před grilováním nastříkají na rošt a jídlo už se nepřichytí.


Pro Dudlu napsala: Hana Došlová | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: