UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak odstranit smůlu?

Jestliže máte děti a trávíte s nimi hodně času v lese, určitě si z přírody nepřinesete jen vyčištěnou hlavu, posbírané šišky či klacíky. Přijdete domů s nezvaným hostem jménem smola neboli smůla. Smůla se totiž lidem lepí nejen na paty, ale i na oděvy. Ano, řeč je o pryskyřici, výměšku, který produkují zejména jehličnaté stromy. Tento nešvar se vám usadí na oblečení, možná nejen na tom dětském, a nebude se vás chtít pustit.

jak-odstranit-smulu

Jak odstranit smůlu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Dříve platilo, že jste znečištěné oblečení mohli rovnou vyhodit do koše. Naštěstí v dnešní době existuje několik osvědčených rad, které vám v boji s odstraňováním smůly z oblečení přijdou vhod. Račte je otestovat. Čím dříve se do odstraňování skvrn od smůly pustíte, tím lépe.

První způsob, jak efektivně, ale zároveň šetrně, dostat smůlu z oblečení, spočívá v tom, že na skvrnu položíte vícevrstvý ubrousek nebo papírovou kuchyňskou utěrku a několikrát ji přežehlíte horkou žehličkou. Smůla by se vlivem tepla měla rozpustit a vsáknout do ubrousku, resp. utěrky. Pro klid v duši doporučuji použít více ubrousků, aby se nestalo, že smůla prosákne až na spodní stranu žehličky a tím ji zničí. Jinou metodou, jak se zbavit pryskyřice na oblečení, je použití něčeho mastného, typicky másla, oleje či sádla.

Skvrnu na textilu mastným prostředkem potřete, promněte mezi prsty, nechte chvíli působit a poté oblečení vyperte v mýdlové vodě. Dalším způsobem je aplikace technického benzínu nebo odlakovače na nehty na flek od smůly. Po chvíli působení látku promněte mezi prsty a později vyperte žlučovým mýdlem nebo mýdlem s jelenem. Poslední radou je vložit znečištěné oblečení do mrazáku a nechat ho zcela zmrznout. V ideálním případě by měla jít smůla z textilu vydrolit. Obdobně to funguje mj. i u odstraňování žvýkačky. Po vydrolení pryskyřice oblečení klasicky vyperte v pračce a po skvrně by nemělo zůstat ani památky.

S těmito tipy budete na boj se smůlou vždy připraveni, už vás nemile nezaskočí. Budete si moci nerušeně užívat lesního klidu, cvrlikání ptáků, stavění lesních domečků a bunkrů a bez obav ze znečištěného oblečení si pochutnáte na svačině klidně na pařezu. Byla by přece škoda zůstávat kvůli smůle zavření doma, nemyslíte?

Pro Dudlu napsala: Tereza Strohmeierová

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: