UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vyčistit žehličku?

Žehlička je nedílnou součástí výbavy snad každé domácnosti. Obvykle se jedná o dlouhodobější investici, podobně jako v případě pračky nebo třeba vysavače. Jak je známo, o všechny domácí spotřebiče je třeba se dobře starat, aby nám sloužily co možná nejdéle. U žehličky to platí také. Jak s ní správně zacházet, aby nebylo nutné každou chvíli kupovat novou, a jak ji vyčistit, od spáleniny či vodního kamene?

jak-vycistit-zehlicku

Jak nejlépe vyčistit žehličku? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Péče o napařovací žehličku

Napařovací žehlička funguje na principu horké páry. Dejte si ale pozor na to, jakou vodu do své žehličky lijete – obyčejná voda z kohoutku tam v žádném případě nepatří, protože vám může žehličku zanést usazeným vodním kamenem. Na žehlení tedy používejte pouze vodu destilovanou, tu zakoupíte v každé drogerii, některém z větších supermarketů anebo si ji můžete vyrobit doma. Předtím, než začnete žehličku nahřívat, se vždy ujistěte, že na žehlící ploše nejsou usazené nějaké nečistoty (prach, chlupy apod.), které by se na ni mohly připálit - žehličku proto před použitím raději vždy otřete hadříkem.

Čištění od vodního kamene

Pokud se vám v žehličce usadil vodní kámen a z trysek se vám valí nečistoty, které ulpívají na vypraném oblečení, určitě nemusíte věšet hlavu a poohlížet se hned po nové žehličce. Můžete se ji pokusit vyčistit, obvykle se to povede. Některé typy žehliček mají funkci odvápnění, ty vám velmi usnadní práci. Pokud však vaše žehlička odvápňovací systém nemá, nevadí, k čištění žehličky od vodního kamene vám postačí ocet a voda.

Smíchejte obě přísady v poměru 1:1, nalijte do nádržky na vodu, žehličku zapněte, nechte pár minut napařovat a nakonec nádržku propláchněte čistou vodou, klidně i několikrát za sebou, abyste se zbavili octového zápachu. Pokud se vám s octem pracovat nechce, můžete použít speciální odvápňovací prostředek.
Napařovací otvory můžete otřít navlhčeným hadříkem a opatrně vyčistit vatovými tyčinkami.

potreby-pro-kutily

Čištění od připálenin

Stává se, že se na žehlící plochu vaší žehličky něco připálí. Také připálenin je ale možné se zbavit. Hodně záleží na tom, zda máte žehličku s nepřilnavým povrchem, ta je vůči připáleninám odolnější a snáze se čistí. Pokud se vám na žehličku cokoli připálí, ať už kousek látky nebo třeba kus potisku z trička, je důležité připáleninu odstranit co nejdříve. Ideální je mít doma pro tyto případy speciální přípravek na čištění žehliček od připálenin – sprej či krém.

Pokud nic z toho doma nemáte, můžete vyzkoušet třeba zubní pastu – tu naneste na vychladlou žehličku hadříkem nebo jen tak prsty a krouživými pohyby se pokuste připáleninu odstranit. Poté místo opláchněte vodou. Úplně stejně můžete vyzkoušet také ocet, ten ale nanášejte na horkou žehličku, nejlépe tak, že jednoduše vyžehlíte kus látky namočený v octu. Při čištění žehličky pak rozhodně nepoužívejte žádné ostré předměty či abrazivní prostředky – ty by totiž žehličku navíc poškrábaly a dílo zkázy by bylo dokonáno.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vychytávky na praní prádla:

Pokračujte v čtení blogu: