UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vytvořit fotoknihu?

Máte spoustu fotek v telefonu či počítači? Nevíte co s nimi? Nebaví vás tvořit klasická alba? Štve vás, jak vám při prohlížení fotky vypadávají, alba zabírají moc místa a nikdy nevypadají dle vašich představ? Začněte tvořit fotoknihy. Fotoknihy jsou úžasnou možností, jak uspořádat vaše fotky. Klidně ke každé příležitosti můžete vytvořit vlastní fotoknihu.

jak-vytvorit-fotoknihu

Jak vytvořit fotoknihu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

My začali první fotoknihou ze svatby a pokračujeme ke každému roku naší dcery. Fotokniha je zároveň skvělým dárkem pro rodiče i prarodiče. My necháváme tisknout vždy jednu navíc, a schováváme je dceři jako velký dárek do dospělosti. Dnes je tvorba fotoknihy velmi jednoduchá záležitost.

Téměř každé digitální centrum, kde tisknou fotografie a nabízí tisk fotoknih, má svůj program se šablonami. Vezmeme to tedy postupně. Jak vytvořit fotoknihu? V první řadě si rozmyslete, jakou by měla mít vaše fotokniha podobu. K jaké příležitosti knihu chcete tvořit, kolik fotek máte pro tvorbu k dispozici Nejčastějším formátem pro tvorbu fotoknihy je formát A4, který rádi tvoříme i my.

Vybírat můžete ze spousty dalších formátů. Ať už zvolíte formát A5, A4, A3 nebo čtvercový, vždy musíte mít knihu čím naplnit. Při objednání fotoknihy máte možnost vybrat počet stránek, podle kterého se odvíjí i výsledná cena. Počítejte v průměru tak 2 - 3 fotografie na stránku, pokud se bavíme o formátu A4. Někde dáte třeba jen jednu velkou, jinde zase více malých. Myslete i na text. Tvorba fotoknihy vám přináší možnost kombinovat text s fotkami.

Je tedy na místě na některé stránky nedávat fotky vůbec a využít prostor pro kultovní historku z výletu, která nesmí zapadnout. Co dál? Fotky máte vybrané, zakoupenou fotoknihu ve zvoleném formátu, zvolený počet stránek? Můžete jít tvořit. Možnosti máte dvě, i když vlastně tři, ale ta třetí možnost nebude úplně pro každého. První možnost je stáhnutí editoru ze stránek a vše připravit v programu.

Často je editor přístupný i online. Tohle je hodně individuální a záleží na poskytovaných službách u vámi zvoleného výrobce fotoknihy. Já jsem tvor tvořivý a předpřipravené šablony editorů pro fotoknihy mi nestačí. Hra s grafikou mě baví, proto fotoknihu tvořím v externím grafickém editoru (Canva). Konkrétně si v editoru připravuji jednotlivé A4 listy s grafickým pozadím, kompozicí fotek a textem. Výsledek si uložím ve vysoké kvalitě jako jpg formát s co nejvyšším rozlišením. V editoru pro tvorbu fotoknihy pak už jen vkládám jednotlivé A4 listy jako jednu fotku na celou stránku.

Zabere to samozřejmě spoustu času, ale ten výsledek mi za to stojí. Závěrem stačí odeslat fotoknihu do tisku. Počítejte minimálně s 10 dny na výrobu, veškeré podrobnosti o dodání najdete na stránkách vámi vybraného výrobce. A co vy? Tvoříte rádi fotoknihy nebo se chystáte teprve na svou první? Tip na závěr: Před objednáním fotoknihy projděte slevové portály, dají se tam na fotoknihy najít opravdu velké slevy a k dostání jsem vcelku pravidelně.

Pro Dudlu napsala: Vendula Laštovková

Vyberte si potřeby pro kutily:

Pokračujte v čtení blogu: