Plíseň v koupelně je častý problém, se kterým se každý z nás už jistě potýkal. Spousta lidí ho však neřeší, což je ale chyba. Nejen, že plíseň vypadá neesteticky, je dokonce i zdraví nebezpečná, protože může způsobovat ekzémy, alergické reakce, problémy s dýcháním apod.
Jak na plíseň v koupelně? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Proč vzniká plíseň (nejen) v koupelně?
Plíseň vzniká na místech, která mají nedostatečnou cirkulaci vzduchu a naopak se vyznačují vysokou koncentrací vlhkosti. Pro svůj růst potřebuje organické živiny, jako jsou například vlasy, chlupy, šupinky z kůže, prach apod. Nejčastěji se s ní proto můžete setkat v koupelně, na záchodě nebo v kuchyni. Díky zateplování domů dojde k dokonalému utěsnění interiéru, ve kterém se následně tvoří vzdušná vlhkost. Plíseň roste při vlhkosti nad 85% a při teplotě mezi 20 a 30° Celsia. Než se rozhodnete plíseň odstranit, je důležité najít její příčinu vzniku. Problémem mohou být také špatně provedené stavební práce, špatná izolace podlahy a zdí.
Prevence
Základem je samozřejmě prevence, aby plíseň neměla šanci vůbec vzniknout. Pravidelně a často proto prostory větrejte. Okno by mělo být často otevřené nebo alespoň lehce pootevřené po celou dobu v roce. Pokud je to možné, tak i v zimě. Pokud ne, vyvětrejte úplným otevřením okna na pár minut alespoň dvakrát denně. Vzduch se změní z teplého a vlhkého na sušší a studenější.
Pokud nemá vaše koupelna okno, otevřete dveře do koupelny, aby se vlhkost rozptýlila do dalších místností a udělejte v domácnosti průvan. Jestliže má koupelna odvětrávání, nezapomeňte ho pravidelně zapínat a ujistěte se, zda je ventilátor stále funkční. Pokud ne, postarejte se co nejrychleji o jeho výměnu. Pokud v koupelně sušíte prádlo, zapínejte ventilaci nebo otevírejte okno o to častěji a to i když sušíte prádlo v sušičce.
Další účinnou prevencí je samozřejmě pravidelný úklid. Používejte vždy vhodné čisticí prostředky. Při práci s protiplísňovými produkty používejte při kontaktu s nimi ochranné pomůcky jako jsou rukavice. Pro ochranu dýchacích cest nezapomeňte na ochranný štít nebo respirátor. Vždy utírejte důkladně okolí umyvadla, vany nebo sprchového koutu. Zaměřte se hlavně na rohy, spáry, kde se plísním daří nejvíce.
Chemické přípravky na odstranění plísně
Samozřejmě se může stát, že i přes veškeré snahy o prevenci může plíseň vzniknout. V žádném případě plíseň neseškrabujte, protože se uvolní do ovzduší a objeví se na jiném místě. Vždy si pořiďte speciální přípravky proti plísním. Nastříkejte doporučené množství na postižené místo a nechte přípravek dostatečně dlouho působit. Pokud přípravek nezabere, opakujte postup i další dva až tři dny. Vždy postupujte podle pokynů na etiketě protiplísňových prostředků.
Na některé povrchy můžete použít i prostředky na bázi bělidla. Na spáry v koupelně bude ideální; na dřevo a sádrokarton však nikoliv! Vždy je ale důležité vyzkoušet prostředky na menším povrchu, abyste viděli, jak povrch s prostředkem reaguje. Teprve poté ho můžete použít na větší plochu. Opět postupujte podle pokynů výrobce.
Plíseň se může objevit i ve spárách. V tom případě použijte kromě čisticího prostředku i kartáč nebo houbičku s drsným povrchem, vzhledem k tomu, že jsou spáry porovitější. Můžete si pořídit i nové spárování, abyste se plísně zbavili.
Plíseň se může vyskytnou nejen ve spárách a různých záhybech, ale taky na omyvatelných tapetách. V tomto případě se můžete pokusit o aplikaci prostředků proti plísním nebo je strhnout a nahradit novými tapetami nebo zvolit úplně jiný odolnější materiál.
Alternativní prostředky na odstranění plísně
Jestliže dáváte přednost přírodní drogerii, můžete vyzkoušet různé alternativní návody na odstranění plísně. Nalijte ocet do rozprašovače a postříkejte jím postižené místa v koupelně. Nechte ho působit a potom ho smyjte. Zápach octa do pár hodin zmizí. Můžete si připravit i domácí sprej proti plísním smícháním dvou šálků vody a dvou lžiček tea tree oleje.
Nevýhodou je jeho poměrně intenzivní vůně, která nemusí každému vyhovovat. Pokud dáváte přednost raději ovocité vůni, použijte místo něj do stejného množství vody 20 kapek z extraktu z grapefruitových jadérek. I obyčejná jedlá soda je skvělým pomocníkem v koupelně. Vyrobte si pastu, která bude složená z jedlé sody a octa. Naneste ji na postižené místa, nechte působit a poté místo umyjte.
Rekonstrukce
Pokud se plísně objevují pravidelně a i přes veškerou snahu se vám s ní nedaří bojovat, měli byste zvážit rekonstrukci. Je samozřejmě finančně nákladnější a časově náročnější, ale ze zdravotního hlediska nezbytná. Vždy se poraďte s odborníky. Na rekonstrukci se nevyplatí šetřit nebo ji zbytečně dlouho odkládat.
Ať už se rozhodnete pro různé metody odstranění plísní, neodkládejte ho a řešte ho ihned. Budete si užívat nejen pěkný vzhled koupelny, ale taky vědomí, že neškodíte vašemu zdraví. Protože to by mělo být vždy na prvním místě.
Pro Dudlu napsala: Veronika Kavanová