Jak správně nabíjet mobil?

Víte, jak prodloužit životnost baterie na vašem mobilním telefonu? Existuje několik pouček, kterými bychom se měli řídit. Za prvé nenabíjejte nikdy až do sta procent. Tím byste baterii vyčerpali. A to jako fakt. Ono totiž výmluva „Všichni to nabíjejí do stovky“ zapříčiní akorát to, že jako ti ostatní zbytečně ničíte svůj telefon.

jak-spravne-nabijet-mobil
  
Jak správně nabíjet mobil? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jediná doba, kdy tak učinit musíte, je ihned po zakoupení. Když mobil poprvé napájíte, odpojte ho až po úplném nabití. To platí pro baterie Li-Ion a Li-Po, kterou má devadesát procent mobilů. Pro získání maximální kapacity baterie typu NiMh (pro staré telefony) naopak nechejte telefon třikrát zcela vybít a zcela nabít.

Používejte originální nabíječku.

Pokud kupujete novou, měla by být od stejného výrobce. Včas ji také vypojte, jinak se bude zbytečně snižovat životnost baterie. Z toho důvodu se nedoporučuje nabíjet telefon přes noc, když spíte, protože nemáte kontrolu nad stavem napájení.

Mobil byste správně také neměli nechat úplně vybít, takže pokud ukazuje patnáct procent, je nejvyšší čas píchnout ho do zásuvky. Napájet je optimální do maximálně osmdesáti procent a doporučuje se tento limit opravdu nepřekračovat. 

Také je nasnadě nabíjet pokaždé jinak. V praxi to vypadá tak, že jednou odpojíte zařízení od elektřiny třeba při padesáti procentech, příště třeba při šedesáti a tak podobně. Určitě není rozumné nabíjet zcela od nuly do stovky. Pokud jste v terénu, vybavte se powerbankou, která zařízení vždy podle potřeby dobije bez přítomnosti elektrické zásuvky.

prislusenstvi-na-mobil

Baterie se dále ničí příliš nízkou teplotou, takže nechávat mobil v zimě v zaparkovaném autě nebo na čundru v krosně opravdu není moc moudré. Mobilu škodí i příliš vysoká teplota, takže v létě mějte telefon ve stínu, jinak nebude fungovat, jak má.

Pomoct může také spořič baterie. Aby se vám mobil zbytečně nevybíjel, vypněte a odstraňte všechny nepoužívané aplikace.

Jak se pozná, že máte poškozenou baterii? Jednoduše tak, že mobil nevydrží bez častého nabíjení. A jednoho dne odejde nadobro, protože přestane fungovat.

Tyto rady platí obecně i pro notebooky. Ty novější mají někdy možnost pomocí aplikace regulovat maximální možné nabití.

Pro Dudlu napsala: Petra Sýkorová

Vyberte si na Dudlu příslušenství na telefon: