Je to nepříjemné, ale stává se to. Spadl i vám mobil do vany nebo jste ho utopili v bazénu? Nemusí to hned znamenat katastrofu a nutnost pořídit si nový model telefonu. Nemusíte ani hned pospíchat do servisu. Pokud ale včas zakročíte, můžete váš telefon i všechna data v něm zachránit. Hodí se proto znát tipy k účinnému vysušení mobilu. Jak tedy váš utopený telefon můžete zachránit?
Jak vysušit mobil? (Zdroj fotky: Freepik.com)
Jednou z variant, která je snad nejrozšířenější a nejznámější, je dát telefon na nějakou dobu do rýže. Jak to celé provést? Jedním z nejdůležitějších kroků, poté, co se vám váš telefon namočí, je ho vypnout a zbavit všech obalů a pouzder. Pokud vám jde z telefonu vyndat baterii, tak ji neváhejte vyndat. Následně telefon osušte třeba papírovými utěrkami a poté přejděte k již zmiňovanému vysoušení v rýži. A proč zrovna rýže?
Tato potravina má totiž skvělou funkci, a sice pohlcovat vlhkost. Použijte uzavíratelnou krabičku, do ní umístěte telefon a zcela jej obsypejte rýží. Čím více, tím lépe. Krabičku pevně uzavřete a telefon v rýži nechte po dobu minimálně 24 hodin, ideálně 48 hodin. Poté se můžete pokusit mobil zprovoznit.
A jaké další možnosti, co se vysoušení utopeného mobilu týče, ještě máte?
Rozhodně byste měli zapomenout na sušení mobilu fénem nebo dokonce v sušičce, a to z jediného důvodu. Váš telefon by se totiž mohl v důsledku působení vysoké teploty ještě více poškodit.
Další možností je pak použití steliva pro kočky nebo gelových kuliček které fungují na podobném principu jako rýže. Postupujte tak i se stelivem či kuličkami stejným způsobem a nechte v něm telefon alespoň po dobu 24 hodin, klidně i déle.
Neradujte se předčasně. Pokud vám některý ze způsobů pomohl a telefon funguje, pro jistotu si ovšem zálohujte všechna důležitá data, protože i tak může nastat to, že váš mobil po čase fungovat přestane.
Pro Dudlu napsala: Petra Velíková