UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je přenášení?

Za donošené těhotenství se považuje těhotenství od ukončeného 38. týdne do konce 42. týdne. Ve chvíli, kdy překročíte 40. týden těhotenství, jde o takzvané prodloužené těhotenství nebo také potermínovou graviditu. O pravém přenášení hovoříme až v případě, že k porodu nedojde do ukončeného 42. týdne těhotenství.  Jaká jsou rizika těhotenství po onom magickém termínu pro dítě a jaké jsou možnosti?

co-je-prenaseni

Přenášení po termínu porodu?

Nejen současné moderní porodnictví, ale také společnost obecně je velmi zaměřená na termín porodu coby jeden konkrétní den a každý den těhotenství navíc už je vnímán jako důvod k obavám a ke zvýšenému dohledu nad těhotnou ženou a plodem v děloze. Jsou ale tyto obavy skutečně na místě?

Realita je taková, že v den termínu porodu určeném lékařem se rodí asi jen 4 až 5% dětí. Velmi malé číslo, že? Správně vypočítat termín porodu je totiž velmi složité, možná dokonce nemožné, protože nikdy nemůže být přesné na den. Přesný den, kdy došlo k oplodnění, je možné určit pouze tehdy, pokud žena přesně ví, kdy měla v měsíc početí ovulaci, což ale může vědět jedině v případě, že provozuje symptotermální metodu k rozpoznání jednotlivých fází menstruačního cyklu anebo pokud podstoupila folikulometrii (ultrazvukové stanovení dne ovulace).

detske-zbozi

I přesto, že žena přesně zná den, kdy došlo k pohlavnímu styku s partnerem, může být ve výpočtu odchylka, protože ženské vajíčko je schopné oplodnění zhruba po dobu 12 až 18 hodin, zatímco spermie přežijí i několik dní.

Nejčastějším způsobem, jak vypočítat termín porodu, je výpočet podle dne poslední menstruace, i v tomto případě však může být rozdíl v rozpětí až 3 týdnů, protože každá žena má trochu jiný cyklus, různé odchylky v něm apod. Velký vliv na výsledný termín porodu má to, zda je menstruační cyklus pravidelný, zda je delší či kratší nebo zda žena například kojí.

detske-obleceni

Vyvolávat porod nebo ne?

Naše společnost je velmi zaměřená na to vše měřit a kontrolovat. Pravdou ale je, že přírodu není možné měřit a každá žena je jiná. Proč by měly být všechny ženy těhotné stejně dlouho? Těhotenství je přirozený stav a porod je dynamický proces, který začne teprve chvíli, kdy miminko i ženské tělo dozrají. Jakékoli vnější zásahy do tohoto procesu mohou vše jen zkomplikovat, což ostatně ukazuje i skutečnost, že velmi vysoké procento vyvolávaných porodů je ukončeno císařským řezem.

Pokud tedy i vás minul termín porodu a nevíte, jak se máte rozhodnout, zda vyčkat na přirozený začátek porodu nebo nastoupit k vyvolávání, moje rada zní tak, že byste měla poslouchat své tělo, svou intuici a především si zjistit relevantní a vědou podložené informace o tom, jaká jsou rizika a přínosy vyvolávání porodu. Pamatujte ale, že poslední slovo, máte vždy jen a pouze vy. Ne lékař, ne porodní asistentka, ne kdokoli z rodiny. Pouze vy.

Žádné rozhodnutí by nemělo být činěno ze strachu nebo pod nátlakem, ať už zdravotnického personálu nebo někoho z blízkých. Příroda není hloupá a ženské tělo umí rodit. Po 40. týdnu těhotenství se navíc chodí na kontroly do poradny častěji, zhruba dvakrát až třikrát týdně, proto není důvod k obavám.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: