Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Co je GBS pozitivita v těhotenství?

GBS nebo také SAG pozitivita je zjednodušeně řečeno stav, kdy se v poševní mikroflóře nachází streptokok skupiny B (Streptococcus agalactiae). Jedná se o gram-pozitivní bakterii, která se může běžně vyskytovat v trávicím traktu nebo v močovém ústrojí, vzácně i v dýchacím sytému, a v poševní mikroflóře se nachází zhruba u pětiny žen fertilního věku.

Bakterie se nejčastěji dostane do pochvy ze střev a není možné tomu nijak zabránit. U všech těhotných žen se jako součást rutinních vyšetření na konci těhotenství provádí stěr z pochvy právě na zjištění přítomnosti GBS. Proč je důležité tuto informaci před porodem mít a jaká jsou rizika spojená s GBS pozitivitou?

gbs-pozitivita-v-tehotenstvi

Rizika GBS pozitivity

Streptococcus agalactiae (SAG) je součástí poševní mikroflóry přibližně 20% českých žen a nepůsobí jim vůbec žádné problémy. Na výskyt GBS ve vagině se obvykle přijde právě v těhotenství díky vyšetření. Stěr se provádí mezi 36. až 38. týdnem těhotenství a od výsledků kultivace se pak odvíjí péče o ženu při porodu. GBS infekce nepředstavuje riziko pro ženu, ale pro dítě, které může být při průchodu porodními cestami touto bakterií kolonizováno a může u něho vyvolat vážnou infekci – zápal plic, meningitidu nebo až celkovou sepsi.

Není se ale třeba nijak přehnaně bát, protože skutečnost, že jste GBS pozitivní, vůbec neznamená, že bakterii na miminko přenesete, pravděpodobnost je totiž zhruba 50%. Riziko, že novorozenec onemocní GBS infekcí a objeví se u něj závažné komplikace, je navíc opravdu malé, pohybuje se asi jen okolo 0,2 až 0,5%.

hracky-pro-nejmensi

Prevence přenosu GBS z matky na dítě při porodu

Jak už bylo zmíněno, riziko nákazy GBS směrem od matky k dítěti během vaginálního porodu je poměrně malé, přesto tu ale přece jen je. A právě proto se GBS pozitivním ženám během I. doby porodní podávají nitrožilně širokospektrá antibiotika, která riziko přenosu infekce snižují na minimum. Dále je vhodné vyhnout se některým úkonům, které riziko zvyšují, patří sem například:

  • časté vaginální vyšetřování při porodu
  • umělé protržení vaku blan (amniotomie)

Dalším rizikovým faktorem, který je třeba hlídat, je příliš dlouhá doba od odtoku plodové vody, a to delší než 12 hodin. V takovém případě se ale antibiotika do žíly podávají tak či tak, proto i zde je riziko přenosu infekce na miminko velmi nízké.

A jak se zbavit streptokoka v těhotenství? Pokud je jednou pochva tímto typem streptokoka kolonizována, bude tomu tak již vždy, jen velmi vzácně se stává, že by byly výsledku stěru v případném dalším těhotenství negativní. Jak již bylo řečeno, ženu však GBS pozitivita nijak neomezuje ani neohrožuje, řeší se pouze během porodu.

detske-zbozi

GBS infekce novorozence

Přestože je riziko nákazy opravdu malé, je dobré vědět, jak se případná infekce u miminka projeví. Pokud došlo k nákaze novorozence GBS a rozvinula se infekce, nejčastěji se první příznaky projeví už během prvních 12 hodin po porodu, nejpozději do šestého dne života miminka. Mezi typické příznaky nákazy patří:

  • letargie
  • chrčení
  • zrychlený nebo zpomalený tep
  • horečka či naopak nízká teplota
  • zrychlená dech a namodralá barva (cyanóza)
  • nízká glykémie (hladina krevního cukru)

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: