UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak na strie v těhotenství?

Strie neboli pajizévky jsou drobné lesklé jizvy, které vznikají v hlubších vrstvách pokožky jako následek jejího napínání v kombinaci s jejím ztenčením a úbytkem kolagenu. Zpočátku mají načervenalou či fialovou barvu, časem ale zesvětlí a jsou bílé. K jejich vzniku dochází nejčastěji vlivem rychlého nárůstu váhy, například v těhotenství. Vyskytují se nejčastěji v oblasti břicha, hýždí, boků, prsou nebo stehen – v těchto partiích totiž dochází vlivem přibírání k největším změnám a proto se právě na nich mohou strie vytvořit.

jak-na-strie-v-tehotenstvi

Strie v těhotenství

Říká se, že těhotenství je nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Ne vše je ale vždy tak růžové a sluncem zalité, jak se říká. Těhotenství totiž není jen krásné, ale nese s sebou i celou řadou velkých změn, psychických i fyzických. Nejvýraznější změnou, která těhotenství přirozeně provází, je bezesporu zvětšující se bříško, nárůst váhy a s tím spojené napínání pokožky, na níž se pak mohou vytvořit strie. Tento problém není výjimečný, se striemi se potýká spousta žen v těhotenství a po porodu.

detske-zbozi

Příčiny vzniku strií

Na vzniku strií v těhotenství se podílí hned několik faktorů, nejčastěji:

  • napínání kůže vlivem rostoucího bříška a nárůstu váhy
  • nedostatečná hydratace pokožky (nízký příjem tekutin)
  • hormonální změny
  • genetické predispozice

Prevence strií

Velkou roli ve vzniku strií hraje dědičnost, takže pokud má strie například vaše maminka nebo babička, je velice pravděpodobné, že se jim nevyhnete ani vy. Nic však není ztraceno, takže pokud u vás toto riziko hrozí a vy o něm víte, můžete se snažit i přesto vzniku strií v těhotenství předejít.

A to samé platí vlastně pro všechny těhotné ženy, které chtějí o svou pokožku v těhotenství co nejlépe pečovat a zabránit tak výraznějším změnám.

detske-obleceni

Předcházet vzniku strií můžete hned několika způsoby:

  1. Mazání bříška

    Naprostým základem v péči o pokožku během těhotenství je pravidelné mazání bříška a jiných problematických partií. Použít k tomu můžete obyčejný tělový krém či mléko, sáhnout ale můžete i po libovolném pečujícím oleji nebo obyčejném bambuckém másle. Pokožku promazávejte alespoň dvakrát denně, ráno a večer. Vyzkoušet můžete také libovolný krém na strie nebo oblíbený Bi-Oil

  2. Masáže bříška

    Velmi účinným způsobem, jak předcházet vzniku jizev při napínání kůže, je pravidelná masáž, a to klidně už od samého začátku těhotenství. Masírovat můžete nejen bříško, ale i hýždě či stehna, a to buď pomocí různých olejů (vyzkoušet můžete jakýkoli, co máte doma, takže klidně olivový, slunečnicový nebo kokosový) nebo nasucho za použití speciálního kartáče nebo suché žínky. Kůže se díky masírování prokrví a masáž zároveň povzbudí tvorbu kolagenu v pokožce.

  3. Hydratace

    Aby kůže vydržela co největší nápor a byla hebká a poddajná, je důležitá hydratace, a to především zevnitř. Dodržujte tedy dostatečný pitný režim, měla byste vypít alespoň dva litry tekutin denně.

hracky-pro-nejmensi

Odstranění strií

Pokud se vám strie již vytvořily, nikdy už zcela nezmizí, jen časem zesvětlí a už nebudou tolik viditelné. Hojení můžete urychlit vhodnou péčí, která zahrnuje zase a znovu masáže postižených oblastí a důkladné promazávání pokožky.

Nezapomínejte ale také na hydrataci, dostatečný příjem tekutin a vyváženou a pestrou stravu. Pokud by vás strie trápily hodně, můžete si je nechat odstranit na klinice estetické medicíny, například laserem.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: