UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak poznám mimoděložní těhotenství?

Jak už název napovídá, mimoděložní (neboli ektopické) těhotenství vzniká uhnízděním oplodněného vajíčka mimo děložní dutinu. Nejčastější lokalizace mimoděložního těhotenství je ve vejcovodu (tzv. tubární gravidita), zárodek se však může uhnízdit a vyvíjet i jinde - na vaječníku či uvnitř, v dutině břišní či v děložním hrdle. To je však opravdu velmi vzácné, nejčastější výskyt mimoděložního těhotenství je ve vejcovodu, proto se v článku zaměřím výhradně na něj.

mimodelozni-tehotenstvi

Jak poznám mimoděložní těhotenství? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příčiny mimoděložního těhotenství

Důvodů, proč se oplozené vajíčko uhnízdí mimo děložní dutinu a nedoputuje tam, kam má, může být několik. Mezi nejčastější příčiny patří především srůsty ve vejcovodech nebo slepené části vejcovodů. Ty mohou být způsobeny buď pánevním zánětem, který někdy probíhá i bez varovných příznaků, ale také již vyléčenou infekcí (jejímž původcem bývá nejčastěji chlamydie), mohou vzniknout ale také jako následek operace v malé pánvi, nejčastěji jsou to operace na děloze, vejcovodech nebo vaječnících.

Srůsty pak brání přirozenému putování oplozeného vajíčka vejcovodem do dělohy, kde by se mělo správně uhnízdit, a k uhnízdění tak dojde ve vejcovodu. Další příčinou mimoděložního těhotenství může být endometrióza, což je onemocnění, při němž se děložní sliznice (endometrium) z různých příčin nachází mimo dutinu děložní, například právě ve vejcovodu nebo na vaječníku. Za uhnízdění zárodku mimo dělohu mohou stát také vrozené vady dělohy či vejcovodů. Dalšími faktory, které mohou zapříčinit mimoděložní graviditu jsou různé hormonální poruchy nebo nitroděložní tělísko.

detske-zbozi

Příznaky mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství se v úplném počátku projevuje jako každé jiné těhotenství - žena přestane menstruovat, může se objevit nevolnost až zvracení, únava, napětí v prsou apod. Také těhotenský test ukáže pozitivní výsledek. Další vývoj mimoděložního těhotenství a jeho příznaky se pak odvíjí podle toho, v jaké fázi se těhotenství nachází a zda je včas diagnostikováno a řešeno.

Mimoděložní těhotenství je nebezpečné a pokud se na něj nepřijde včas, může být život ohrožující, protože vejcovod, kde se zárodek nachází, se postupně rozšiřuje, jeho stěna se ztenčuje a v nejhorším případě může dojít až k jeho prasknutí a masivnímu krvácení do dutiny břišní. Mimoděložní těhotenství ve vejcovodu se může vyvíjet několika způsoby:

  1. Zárodek ve vejcovodu roste, postupně rozšiřuje vejcovod a vyvolává tupé až bodavé bolesti v podbřišku na té straně, kde se nachází. To se obvykle děje maximálně do osmého týdne a poté buď dojde k samovolnému potratu nebo prasknutí vejcovodu.

  2. Dojde k samovolnému potratu a zárodek je pak díky stahům svaloviny vejcovodu vypuzován směrem do dělohy. To se projeví křečovitými bolestmi na straně postiženého vejcovodu a krvácením z pochvy  coby následek odlučování děložní sliznice v důsledku hormonálních změn vyvolaných potratem.

  3. Roztažený a ztenčený vejcovod praskne a dochází ke krvácení do břicha, což je velmi závažná situace, protože hrozí šokový stav. Prasknutí vejcovodu se obvykle projeví náhlou, ostrou bolestí, která vznikne bez varování a je potřeba okamžitě jednat.

detske-obleceni

Léčba mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství je vždy odsouzeno k zániku. Úplně nejčastěji je řešeno operační cestou. Způsob operace pak závisí na stavu dané těhotné a na tom, v jaké fázi se těhotenství nachází - podle toho se operace buď předem naplánuje a probíhá laparoskopicky nebo je nutné přistoupit k urgentnímu laparotomickému zákroku. Při operaci se odstraní postižený vejcovod s embryem.

Další možností řešení mimoděložního těhotenství je nechat tělo, ať si s nežádoucím stavem poradí samo, tedy zvolit vyčkávací metodu. Je to sice nejšetrnější varianta, ale bohužel není vždy možná. Podmínkou pro tento postup, kdy se vyčkává a sleduje se hladina hCG (těhotenského hormonu) v krvi a celkový stav ženy, je maximální velikost embrya do 3 cm a nepřítomnost srdeční akce (odumřelý zárodek).

V takovém případě je možné, že se odumřelý zárodek vstřebá či je vypuzen z vejcovodu a ten zůstane zachován. Jak už jsem ale psala výše, není to možné vždy, většinou je nutné přistoupit k operaci.

hracky-pro-nejmensi

Otěhotnění po mimoděložním těhotenství

Možnost otěhotnění po předchozím mimoděložním těhotenství se odvíjí od toho, jakým způsobem bylo ono těhotenství řešeno. Podmínkou pro otěhotnění přirozenou cestou je alespoň jeden funkční vejcovod. Pokud by žena z jakéhokoli důvodu přišla o oba vejcovody, otěhotnět by bylo možné pouze metodou IVF.

Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: