Pokud se kdykoli během těhotenství objeví krvácení z pochvy, je třeba zpozornět a neprodleně vyhledat lékaře. Krvácení může mít dvojí podobu - lehké špinění hnědou krví a větší krvácení světlou krví. V tomto článku se vám pokusím přiblížit možné příčiny krvácení a špinění v těhotenství.
Krvácení v těhotenství (Zdroj fotky: Freepik.com)
Špinění v těhotenství (spotting)
Špinění není krvácení samo o sobě, je to spíše odchod malého množství hnědého výtoku. Může se objevit v úplném začátku těhotenství, ale také v jeho průběhu či před porodem. Často se může dostavit také po pohlavním styku.
V začátku těhotenství, zvlášť v prvních týdnech, zažije větší či menší špinění hodně těhotných žen. Nemusí se jednat o nic vážného, protože v úplném začátku to bývá způsobeno uhnízděním oplozeného vajíčka v děloze, které naruší děložní sliznici, navíc je děloha prokrvená více než obvykle a může dojít k mírnému zakrvácení či špinění právě v důsledku překrvení hrdla děložního.
Pokud však špinění přetrvává několik dnů, případně zesiluje, přidává se i světlá krev a bolesti v podbřišku, může jít o možný potrat a je na místě vyhledat lékaře, který vás vyšetří a pokud nezjistí nic závažného, předepíše vám léky na potlačení krvácení. Pokud by se naopak jednalo o potrat, domluví se s vámi na dalším postupu.
Zde bych ráda zmínila jednu věc, a sice že příroda velmi dobře funguje a vyskytne-li se nějaký problém, ať už na straně matky nebo embrya, velice často zasáhne už v samotném začátku a neprosperující embryo vypudí. Ač je to smutné a bagatelizace takové ztráty samozřejmě není na místě, není to vůbec ojedinělé, stává se to často. Pokud žena začne v úplném začátku těhotenství krvácet a lékař má podezření na hrozící potrat, nejde tomu obvykle v tak nízkém stadiu nijak zabránit.
V pokročilém stadiu těhotenství může mít špinění také důvod v prokrvení dělohy a pokud se jedná o jednorázové zašpinění, které není provázeno bolestmi v podbřišku, častějším tvrdnutím břicha a jinými obtížemi, obvykle se nic neděje. Zbystřit je třeba v případě, že by špinění zesilovalo a přidaly se bolesti.
Krvácení v těhotenství
Pokud se v jakékoli fázi těhotenství objeví krvácení jasnou krví (dost často navíc provázené bolestmi v podbřišku či tvrdnutím dělohy), žena by měla neprodleně vyhledat lékaře. Důvodů, proč ke krvácení z rodidel dochází, může být několik a vždy je třeba takovou situaci co nejdříve vyšetřit a řešit.
Příčiny krvácení v těhotenství
- Hrozící či probíhající potrat
Zvlášť v začátku těhotenství může dojít k samovolnému potratu, případně zamlklému potratu (v takovém případě se krvácení objeví klidně až o několik týdnů později). - Vcestná placenta (placenta praevia)
Je to stav, kdy placenta není uložena na obvyklém místě (nejčastěji ve fundu děložním), ale nasedá buď nízko (do dolního děložního segmentu) nebo zasahuje do branky či ji úplně překrývá. Rozlišuje se několik typů vcestné placenty (o nich se rozepíšu jindy), ale v každém případě vcestná placenta představuje komplikaci nejen v těhotenství, ale také při porodu, který je většinou veden císařským řezem.
Pokud je ženě diagnostikována vcestná placenta, je brána jako riziková rodička, je více sledována a často i hospitalizována. - Předčasné odlučování placenty (abrupce)
Abrupce placenty se může objevit jak u vcestné placenty, tak u normálně nasedající. U vcestné placenty za to obvykle může rozvoj dolního děložního segmentu v pozdějším stadiu těhotenství, kdy se placenta může částečně odlučovat a ohrožovat matku i plod. U normálně uložené placenty je abrupce poměrně vzácná a nejčastější příčinou je vysoký krevní tlak v těhotenství (preeklampsie a komplikace s ní spojené) nebo úraz břicha.
Krvácení, kterým se abrupce placenty může projevit, bývá silnější, ale může být i slabší či žádné. Tento stav je každopádně velmi vážný a řešení nesnese odklad. - Hrozící předčasný porod
Také hrozící či počínající předčasný porod může být provázen slabým krvácením. To je obvykle způsobeno tím, jak se otevírají porodní cesty. Hrozící předčasný porod často začíná bolestmi jako při menstruaci. Úplně stejně se ale může ohlašovat i klasický porod v termínu. Opět ale připomínám, že v těchto případech opravdu nejde o masivní krvácení jasnou krví.
Závěrem bych ráda řekla, že v případě jakéhokoli krvácení v těhotenství, je vhodné kontaktovat svého gynekologa, případně vyrazit do nemocnice. I když menší zakrvácení či špinění nemusí znamenat vážný problém, je dobré mít na paměti, že může. Proto je lepší vždy vyhledat lékaře.
Andrea Bělohradská, maminka a porodní asistentka | Editace: Andrea Bělohradská