Jak poznat kontrakce?

Kontrakce (stahy dělohy) jsou hlavní hybnou silou porodu a bývají většinou i prvním náznakem toho, že porod začíná. Jistou děložní činnost je ale možné zaznamenat už mnohem dříve a zvlášť prvorodičky, které čekají své první miminko, mohou mít problém rozpoznat, zda se jedná o začátek porodu nebo o takzvané poslíčky (dolores praesagientes)

Jak poznat kontrakce?

Odborná definice porodu říká, že porod začíná ve chvíli, kdy se dostaví pravidelné kontrakce vedoucí k otevírání porodních cest. Několik dnů či týdnů před skutečným začátkem porodu se ale mohou objevit takzvané „předzvěstné stahy“, které většina lidí zná pod názvem „poslíčky“ a někdy mohou být velmi intenzivní. K tomu, abyste poznala, zda se jedná o skutečné pravé kontrakce, které signalizují počínající porod, nebo jde o poslíčky, vyzkoušejte teplou vodu.

Ve chvíli, kdy začnete pociťovat více či méně pravidelné bolesti a nebudete si jistá, jestli už náhodou nezačíná porod, je dobré naložit se do teplé lázně nebo si dát teplou sprchu. Pozor ale, aby voda nebyla příliš horká, měla by být teplá tak akorát. Pokud se při teplé koupeli bolesti zmírní a posléze zcela ustanou, můžete být v klidu, pravděpodobně se jedná o poslíčky.

V případě, že ale kontrakce naberou na intenzitě a začnou být pravidelnější, dost možná už se opravdu schyluje k porodu a začíná první doba porodní. Ta ale může trvat spoustu hodin, proto je jen na vás, zda se rozhodnete vyrazit do porodnice nebo ještě zůstanete v pohodlí domova. Pamatujte ale, že o tom, kdy je načase odjet do porodnice, rozhodujete jen a pouze vy, nikdo jiný.

detske-zbozi

Jak je od sebe rozeznat?

Poslíčky a pravé kontrakce se od sebe liší v mnoha ohledech, díky nimž je od sebe můžete snáze rozeznat. Jak vypadají kontrakce a jak poznat poslíčky?

Poslíčky

  • kontrakce jsou spíše slabší a nepravidelné
  • nenabírají na síle, jsou stále stejné
  • dostavují se klidně i tři týdny před předpokládaným termínem porodu
  • při teplé koupeli odezní

Pravé kontrakce

  • mohou být silnější a jejich síla se stupňuje
  • jedna kontrakce trvá až 40 sekund
  • postupem času začínají být pravidelné a intervaly mezi nimi se stále zkracují
  • může se k nim přidat i bolest zad, třísel či stehen

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská