UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak oznámit těhotenství?

V momentě, kdy se vám na těhotenském testu objeví dvě čárky a vy záříte štěstím a nemůžete dočkat, až se miminko narodí, dost možná přemýšlíte nad tím, jak a kdy onu radostnou novinu oznámit svým blízkým. V tomto článku vám nabízím hned několik tipů, jak originálně oznámit, že se vaše rodina rozroste. Třeba si vyberete i vy!

jak-oznamit-tehotenstvi

Jak vtipně oznámit těhotenství? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Kdy oznámit těhotenství

Otázka toho, kdy je ten správný čas podělit se o svou radost z očekávání miminka s těmi, které máte rádi, je velmi diskutovaná a názory se liší. Žádná univerzální rada neexistuje, je jen na vás, kdy se rozhodnete o svém těhotenství informovat.

Někdo tu radostnou novinu svému okolí sdělí hned, jak se na těhotenském testu objeví dvě čárky, někdo až po prvním vyšetření u gynekologa a potvrzení srdeční akce a někdo až na konci prvního trimestru těhotenství, který je obecně považován za velmi zranitelné období.

detske-zbozi

Jak oznámit těhotenství rodině

Zde vám přináším pět tipů, jak originálně oznámit těhotenství.

 1. Dětské botičky

  Dětské botičky jsou vděčný způsobem, jak oznámit partnerovi, rodině či přátelům, že čekáte miminko. Kupte pár malých dětských botiček a nenápadně je položte doma na botník mezi ostatní boty, ale tak, aby byly vidět. Partner či návštěva si jich jistě všimne hned, jak vstoupí do dveří. Stejným způsobem můžete oznámit i pohlaví miminka.

 2. Hledání pokladu

  Velmi originálním a zároveň trochu napínavým způsobem, jak oznámit partnerovi, že budete mít miminko, je připravit mu doma nebo venku hledání pokladu, na jehož konci bude něco, z čeho bude zřejmé, že pokladem je právě vaše očekávané miminko – může to být snímek z ultrazvuku, kousek oblečení pro miminka (body, čepička, botičky) nebo třeba pozitivní těhotenský test v dárkové krabičce.

 3. Oznámení poštou

  Podobně, jako se rozesílají svatební oznámení a pozvánky k hostině, můžete svým nejbližším rozeslat také oznámení o tom, že čekáte miminko. Můžete přiložit třeba i fotku z ultrazvuku nebo fotku těhotenského bříška, pokud je už vidět.

 4. Prasknutí balonku

  Prasknutí balonku se často využívá k odtajnění pohlaví miminka, ať už ze strany budoucích rodičů pro své přátele a rodinu, nebo jako překvapení pro ně samotné od někoho, kdo pohlaví s jejich svolením zná a oni se chtějí nechat překvapit originálnější cestou, než při ultrazvukovém vyšetření.

  Balonky ale mohou sloužit i k oznámení samotného těhotenství! Můžete uspořádat grilovačku nebo své blízké pozvat na odpolední kávu a tam je vyzvat k prasknutí balonku, v němž bude například fotka z ultrazvuku nebo nějaký vtipný vzkaz, z něhož bude zřejmé, že se stanete rodiči.

 5. Koláčky štěstí

  Znáte čínské koláčky štěstí? Tak přesně ty můžete použít jako originální způsob, jak svým blízkým oznámit radostnou zprávu o svém těhotenství. Nemusí to být nutně právě čínské koláčky (to jsou ve skutečnosti spíš takové sušenky), ale jakýkoli druh sladkého pečiva nebo cukroví, kam zapečete lístek s oznámením, že do vaší rodiny přibude nový člen. Připojit můžete i očekávaný termín porodu.

detske-obleceni

Jak oznámit těhotenství v práci

Oznámení těhotenství bývá ošemetné a odvíjí se například od toho, jakou práci vykonáváte, jak moc je náročná fyzicky a psychicky, popřípadě slučuje-li se vůbec s těhotenstvím. Podle povahy práce se pak rozhodněte, zda těhotenství oznámíte svému zaměstnavateli dříve či naopak počkáte.

Obecně je ale dobré, aby se v práci o vašem stavu vědělo spíše dříve než později, už s ohledem na vás a miminko.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: