UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak si vybrat porodnici?

Mnoho žen výběr porodnice podceňuje a automatický odchází rodit tam, kde to mají nejblíž. Pokud si myslíte, že musíte rodit v nejbližší porodnici, jste na omylu. Stejně jako si vybíráte gynekologa či porodní asistentku, můžete si vybrat i zařízení, kde své miminko porodíte. I kdyby to bylo na opačném konci republiky. Volba místa, kde budete rodit, je alespoň za mě velmi důležitá. Klidné, vstřícné a respektující prostředí je totiž prvním krokem k šťastnému porodu, a to i v případě, že už předem víte, že vás čeká plánovaný císařský řez.

jak-vybrat-porodnici

Jak vybrat porodnici (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co vám usnadní výběr porodnice

  1. Víte, co chcete:

    K volbě vhodné porodnice doporučuji přistoupit ve chvíli, kdy budete mít jasno v tom, jak si svůj porod představujete. Ujasněte si a klidně i sepište na papír, jak by měla vypadat péče, kterou byste ráda při porodu dostala. Zda očekáváte tak říkajíc „alternativní přístup“ nebo čistě medicínský. Určitě doporučuji sestavit si vlastní porodní plán (porodní přání), popř. Dříve vyslovené přání (DVP), které má navíc právní platnost.

    Se sepsáním porodního plánu vám pomůže porodní asistentka nebo dula, případně se můžete inspirovat na internetu. Porodní plán pak doporučuji přinést nebo zaslat do vámi vytipované porodnice a zkonzultovat své představy s tamním personálem. Bude – li s některým bodem vašeho porodního plánu výraznější problém, porozhlédla bych se po jiné porodnici.

  2. Předporodní kurz:

    V případě, že si nejste jistá, co přesně od porodu a personálu porodního sálu očekáváte, určitě je na místě absolvovat nějaký kvalitní kurz předporodní přípravy, vedený nejlépe soukromou porodní asistentkou. Kurzy pořádané porodnicemi nejsou zdaleka tak kvalitní, protože se obvykle zaměřují především na to, aby ženu připravily na porod v onom konkrétním zařízení, v souladu s tamní rutinou a zvyklostmi. Nenabízejí dostatek relevantních informací, na základě kterých se pak žena může rozhodovat.

  3. Menší versus větší porodnice:

    Pokud máte strach z porodu či nějakých nenadálých komplikací nebo jste riziková rodička, pravděpodobně se budete cítit bezpečněji ve větší porodnici s lepším vybavením. Vhodná jsou perinatologická centra, která jsou schopna postarat se i o hodně předčasně narozená miminka a mají lepší možnosti řešit případné vážnější komplikace a situace.
    Přejete-li si naopak rodit maximálně přirozeně, bez zásahů a medikamentů, s co možná nejmenším počtem personálu a ráda byste individuální přístup, dostatek času a péče od porodních asistentek, radím vybírat spíše mezi menšími porodnicemi. Ve velkých porodnických zařízeních, kde rodí denně spousta žen, bohužel není dost času ani prostoru pro to, aby se vám porodní asistentky a lékaři věnovali tak, jak byste potřebovala.

    Také se tam může vyvinout určitý tlak na to, abyste porodila co nejdříve, což s sebou nese řadu zásahů do přirozeného porodního procesu. Ty ho mohou následně zkomplikovat a porod se nemusí vyvíjet tak, jak byste si přála.

  4. Prostředí porodního sálu

    Během porodu byste se měla cítit příjemně a uvolněně Je to důležitý předpoklad pro to, aby porod postupoval tak, jak má. Doporučuji si porodnici před porodem prohlédnout a při rozhodování brát zřetel na svůj osobní pocit.

  5. Reference

    Pokud máte několik kandidátů mezi porodnicemi, v rozhodování vám mohou pomoci i zkušenosti jiných žen, které tam už rodily. Je ale třeba mít na paměti, že každá žena je jiná, má jiná očekávání a nároky, jinou míru informovanosti apod. To, co vyhovuje někomu jinému, nemusí vyhovovat vám. Dobré a objektivní reference ale můžete dostat od soukromých porodních asistentek či dul, které do porodnic doprovází.

detske-zbozi

Při plánovaném císařském řezu

Na výběr vhodné porodnice je dobré se zaměřit také v případě, že dopředu víte, že vás čeká plánovaný císařský řez anebo je možnost ukončení porodu sekcí pravděpodobná. Ve spoustě porodnic stále dochází k separaci matky a novorozence po císařském řezu – žena je obvykle umístěna na gynekologické JIP a miminko na novorozeneckém oddělení. To ovšem neprospívá ani matce, ani dítěti, a není to dobrý start pro kojení.

Naštěstí i v České republice pomalu přibývá porodnic, kde je možné maminku a miminko po císařském řezu umístit na společný pokoj a zároveň je možné mít s sebou po celou dobu hospitalizace doprovod, což po operačním porodu ocení každá žena. Pokud se chcete škodlivé separaci vyhnout a přejete si být hned po porodu s miminkem, případně partnerem, porozhlédněte se po takové porodnici, kde je toto běžnou praxí.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: