UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je orgasmický porod?

Termín orgasmický porod se poprvé dostal do širšího povědomí roku 2008, kdy vyšel dokumentární film, jehož autorkou je dula Debra Pascali-Bonaro. V něm je porod vykreslen jako silný, přirozený proces, který může být skutečně nádherným zážitkem. Název orgasmický je spíše jakousi nadsázkou a přirovnáním – je totiž dokázáno, že se při porodu vyplavují stejné hormony jako při milování a orgasmu.

orgasmicky-porod

Orgasmický porod? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je orgasmický porod?

Když se před nedávnem oblíbená česká herečka Tereza Ramba na svém instagramovém profilu podělila s veřejností o svůj porodní zážitek, kde porod svého druhého dítěte, dcery Miry, popsala jako orgasmický, vyvolal její příspěvek vlnu zájmu a diskusí o tom, co to vlastně ten orgasmický porod je. Spousta lidí o něm nejspíš slyšela poprvé. Zatímco si někteří čtenáři klepali na čelo a mysleli si něco o šílené bio/ezo lesaně, která to nemá v hlavě v pořádku, neboť spojovat porod dítěte s něčím tak intimním jako je orgasmus jim přijde krajně nevhodné, jiní začali s upřímným zájmem a zvědavostí pátrat na internetu. Kde se vzal pojem orgasmický porod? A je vůbec možné zažít při porodu skutečný orgasmus?

Přestože by se z názvu mohlo zdát, že při orgasmickém porodu žena zažívá skutečný orgasmus, není to tak úplně pravda. Spíše než o tělesnou rozkoš sexuálního charakteru jde totiž o duchovní prožitek, stav mysli a uvědomění si síly svého těla při porodu. Stav, který se dostavuje jak při orgasmu, tak i při porodu. Stav hlubokého uvolnění a euforie, v případě porodu napojení na celý proces zrození a sílu svého ženského těla.

hracky-pro-nejmensi

Jak prožít orgasmický porod

Porod je většinou vnímán jako něco značně bolestivého a odstrašujícího. Něco, co se musí prostě přežít. Málokdo si umí představit, že tomu tak vůbec nemusí být, že porod nemusí být tak strašný, jak je prezentován v televizi nebo jak jej popisují mnohé ženy v okolí, ale že si ho některé ženy mohou dokonce i užít. O tom, jaký bude porod, totiž rozhoduje spousta okolností a také to, jak se žena na porod připravuje a jak ho vnímá.

Pokud ho očekává s obavami a strachem (ten je mimochodem do jisté míry přirozený a může být i užitečný) a jako nutné zlo, které by měla nejraději co nejrychleji za sebou a je jí víceméně jedno, jak porodí, nikdy nemůže plně prožít a pochopit podstatu orgasmického porodu.

Pokud se však žena na porod důkladně připravuje a pohlíží na něj jako na úžasný moment, kdy přivede na svět vytoužené dítě a zpečetí tak svoji ženskost, dokáže pracovat s dechem, vizualizacemi, afirmacemi, přijetím bolestivých kontrakcí jako vln, které ji posouvají blíž a blíž k miminku, může skutečně prožít stav podobný jakémusi transu, podobnému, jaký se dostavuje při orgasmu. Orgasmický porod je zjednodušeně řečeno pocit absolutního štěstí, vděčnosti a respektu při porodu.

detske-obleceni

Tyto pocity jsou však mnohdy spíše nedosažitelným ideálem, který se v běžných podmínkách porodnic jeví jako nereálný. Pokud se ale na porod správně naladíte a vyberete si přátelskou, respektující porodnici, můžete krásný porod prožít i tam. Správně běžící porod totiž vyžaduje určité podmínky.

V první řadě je to důkladná předporodní příprava. Pak klidné a známé prostředí a dostatek intimity. A nakonec péče někoho, komu důvěřujete a kdo vás provede celým porodem. Roli ale hraje i spousta jiných faktorů, například osobnost, vzdělání, životní styl, podpora partnera a okolí apod.

Čekáte-li miminko a chcete se na porod co nejlépe naladit a připravit, doporučuji kurz Hypnoporodu. Hypnoporod je totiž s orgasmickým porodem velmi úzce spjatý. Je postaven na klidném a respektujícím přístupu k rodičce, meditacích, akupresuře, masážích a relaxačních technikách.

Pokud má žena na porod skutečně klid a umí se zklidnit a napojit se na něj, může být porod mnohem méně bolestivý, ba dokonce bezbolestný. Psychické nastavení dokáže udělat divy.

detske-zbozi

Jak je to s tím orgasmem?

Prožít při porodu orgasmus je skutečně možné, ne však běžné. Z anatomického hlediska to vlastně ani není nic překvapivého – při porodu dochází ke stimulaci vaginy, klitorisu i dělohy. Skutečný orgasmus však prožije během porodu jen malé procento žen, ve většině případů jde o psychologický prožitek. I to se ale počítá.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si hračky pro děti:

Pokračujte v čtení blogu: