Povinné očkování dětí

Brzy po narození dítěte musí rodiče začít řešit otázku očkování. Jsou očkování povinná a nepovinná. Každý rodič se tak musí rozhodnout, zdali svým ratolestem dát vakcíny jen ty stanovené vyhláškou nebo zda zvolit i některé dobrovolné, které jsou většinou z veřejného zdravotního pojištění hrazené jen částečně.

povinne-ockovani-deti

Očkování u děti (Zdroj: Freepik.com)

Jak se zorientovat v očkovacím kalendáři? Povinná očkování jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Mezi jedno z nich se řadí tzv. hexa vakcína, tedy kombinovaná vakcína chránící proti šesti nemocem. Konkrétně je to záškrt, obrna, tetanus, černý kašel, žloutenka typu B a onemocnění způsobené bakterií Haemophillus influenzae b. Toto očkování je podáváno ve 3 dávkách.

První vakcína je podávána kolem 9. týdne věku, druhá dávka pak ve 4 měsících a kolem 1 roku věku je pak přeočkování. Další přeočkování hexa vakcínou se pak podává ve věku mezi 10. – 11. rokem věku. V období několika hodin až 3 dnů po tomto očkování se mohou objevit některé z nežádoucích účinků jako je zarudnutí v místě vpichu, zvýšená teplota, vyrážka, zvýšená plačtivost, neklid nebo podráždění. Proto je vhodné v tomto období dodržovat spíše klidnější režim, necestovat a omezit pobyt ve zvýšené koncentrací lidí, a to i s ohledem na možné oslabení imunity.

Dalším povinným očkováním je pak tzv. živá vakcína neboli Priorix či také MMR. Ta je podávána ve dvou dávkách, z nichž první je kolem věku 13 – 18 měsíců. Druhá dávka se pak podává mezi 5. – 6. rokem. Poskytuje ochranu proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. V případě možných nežádoucích účinků je to zde pak trochu odlišnější než u hexavakcíny. Nežádoucí účinky se totiž mohou dostavit až mezi 5. – 12. dnem po aplikaci očkování. Během této doby si tak raději neplánujte žádné velké návštěvy nebo delší cestování. Nástup nežádoucích účinků může být velice rychlý a nečekaný.

Pro Dudlu sepsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu drogerii a kosmetiku:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení