UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vypadají spalničky?

Spalničky jsou známé jako onemocnění charakteristické pro dětský věk, ale nakazit se jimi může i dospělý. U dětí může onemocnění skončit až smrtí. To je důvod, proč se spalničky řadí do povinného očkovacího kalendáře dětí.

jak-vypadaji-spalnicky

Spalničky jak vypadají? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co jsou spalničky

Jedná se o virové onemocnění. Přenáší se vzdušnou cestou kapénkami, zdrojem je nemocný člověk. Inkubační doba se udává v rozmezí 7-14 dní, nutno ale podotknout, že je to individuální.

Průběh onemocnění

Spalničky probíhají ve dvou stádiích.

  1. To první se odborně nazývá katarální a trvá přibližně čtyři dny. Nemocný dostane náhle teplotu. Dostavuje se dráždivý kašel a rýma. Z očí nemocnému teče vlhký sekret a dochází k zánětu spojivek. Na sliznici v ústech se v místě stoliček objevují bílé skvrnky ohraničené růžovým lemem.

  2. Druhé stádium nazývané exantémové přichází jako druhé. Charakteristická je pro ně vyrážka, která se vysévá nejdříve za ušními boltci, odkud se šíří na trup a během několika dní pokryje i ruce a nohy. Nejprve připomíná růžové skvrnky, později jasně zčervená a místy splývá. Může svědit. Po pěti dnech bledne a teplota klesá.

Nebezpečné jsou komplikace

Podle popisu výše se spalničky nemusí na první pohled jevit jako závažná choroba. Zákeřnost spalniček tkví v komplikacích, které hrozí hlavně dětem do jednoho roku a dospělým, projevit se ale mohou u kohokoli. Časté jsou záněty středního ucha a záněty plic. U těžkého průběhu hrozí dehydratace, otok a zánět mozku, slepota nebo krvácení do kůže a sliznic. Při závažném průběhu mohou spalničky končit smrtí.

Prevence - očkování

Proti spalničkám se v České republice od roku 1969 povinně očkuje. Importované případy ze zahraniční se však stále objevují, ne ve všech zemích je vysoká proočkovanost. Proto je dobré nemoc nejen znát, ale ještě důležitější, aby vymizela, je očkovat své děti. Pokud cestujete do zahraničí, kde je vysoký výskyt spalniček, můžete si nechat zkontrolovat protilátky a pokud budou nízké, nechat se přeočkovat. S dětmi do jednoho roku do těchto zemí necestujte raději vůbec a počkejte, až budou očkované.

sportovni-vyziva

Léčba spalniček

Léčba spalniček se zaměřuje na potlačování symptomů. To znamená, že nemocnému je doporučen klid na lůžku a izolace. Důležité je snižování teploty a v případě komplikací nasazení antibiotik (pokud by na virové onemocnění nasedla sekundární bakteriální nákaza). Při výskytu nemoci je nutné vyhledat a očkovat neočkované jedince nebo jedince s vymizelými protilátkami.

Navzdory povinnému očkování dětí proočkovanost populace bohužel klesá. Objevují se i případy zavlečení nemoci ze zahraničí. Odborníci se kvůli tomu obávají nových epidemií spalniček v budoucnu. Dbejte proto na prevenci a pečujte zodpovědně o to nejcennější, co máte - zdraví vašich dětí.

Pro Dudlu napsala: Dita Polívková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: