Jak vybrat běžecké boty?

Rozhodli jste se, že začnete pravidelně běhat? Kromě sportovního oblečení se také neobejdete bez vhodně zvolené, a hlavně pohodlné obuvi. Trh se sportovními potřebami nabízí spoustu druhů běžeckých bot. Jaké tedy vybrat tak, aby vám bylo běhání příjemné a nezadělali jste si na zdravotní problémy? Pokud si nevíte rady s výběrem běžeckých bot a chcete vašim nohám při této sportovní aktivitě dopřát jen to nejlepší, zaměřte se při nákupu na tyto rady.

jak-vybrat-bezecke-boty

Jak vybrat běžecké boty? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Samozřejmostí by měla být správná velikost běžecké obuvi, což bývá nejčastější chybou u začátečníků. V potaz je nutné brát nejenom délku vnitřního prostoru, ale také její šířku. Jedině tak dosáhnete během nošení vytouženého komfortu. Vhodný je i tzv. nadměrek, tedy o něco delší bota, než je vaše chodidlo. Nadměrek u běžecké obuvi by měl být v délce přibližně o půl čísla větší, než je vaše běžné číslo bot, na které jste zvyklí.

Dále bude také potřeba zaměřit se na to, na jakém povrchu budete běhat. Podle toho se odvíjí další specifikace tohoto typu obuvi. Jiný typ tak bude nutné zvolit, pokud budete běhat v terénu, jiný zase pro silniční povrch a zpevněné cesty.

Nejčastějším typem jsou silniční běžecké boty. Vyznačují nízkou hmotností a perfektní prodyšností. Potěší vás také lepším tlumením dopadu, nižší odolností vůči poškození a lepší podporou odrazové síly. Skvěle si v nich zaběháte nejen na silnici, ale také na hladkých polních cestách a podobném tvrdém povrchu.

Pokud se chystáte běhat spíše v terénu a na nezpevněném povrchu, pak se poohlédněte po terénních běžeckých botách.  Jedná se o tzv. trialovou obuv. Boty mají silnější podrážku, takže lépe neutralizují případné nerovnosti. Podrážka je zároveň i tvrdá, a tak pomáhá předcházet zranění. Trailové běžecké boty jsou také více odolné vůči vlhkosti a mohou být vybaveny i membránou.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení