Jak vybrat šicí stroj?

Pokud se chcete naučit šít a vybíráte šicí stroj, určitě to není jednoduchá volba. Zvláště, když se neorientujete co a jak a nevíte, čemu byste měli dávat přednost a tak dále.

jak-vybrat-sici-stroj

Jak vybrat šicí stroj? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Napsala jsem si tady pro vás několik indicií, podle kterých byste si měli vybrat šicí stroj:

  1. podle toho čemu se chceme věnovat - patchwork - více místa mezi jehlou a tělem stroje, ozdobné stehy

  2. oblečení - volné rameno, pružné stehy, snadné nastavování pro dvojí jehlu, možnost manuálního nastavení přítlaku patky, případně IDT podávání, pro zkušené švadleny a „fajšmekry“, třeba i šití do stran (tam jsme ale cenově hodně nad možnostmi pro většinu švadlenek).


Pak hledáme vychytávky pro jednodušší použití - pro ty, co například hůře vidí, je neocenitelný pomocník automatický navlékač jehly. Polohování jehly v látce, automatický odstřih nitě. Zjistit, který stroj má automatické odskočení cívky spodní nitě (má to stará Veritaska, ale třeba nový Janome 605 tuto funkci nemá) po navinutí.

Taky třeba nikde výrobce neuvádí, která "elektronka" má paměť - když máte nastavený steh, vypnete stroj, vrátíte se k němu, zapnete a pokud paměť nemá a vy si nedáte pozor, stojí vás to jehlu. Taky vysvětlit rozdíl ořez nitě a odstřih, což pro laika, co pročítá parametry od výrobce, je dost matoucí. Taky by se hodila tabulka s vysvětlivkami pro jednotlivé druhy stehů. Pro někoho jasná věc, pro jiného změť zajímavých ,ale nic neříkajících hyeroglifů.

Jak má začátečník vědět, jak vypadá znak pro overlockový steh, nebo slepý steh. Jak má poznat, které stehy jsou pružné, protože nejen over steh je pružný, ale i různé mřížkové stehy jsou pružné a určitě i mnoho dalších. Je potřeba mít o tom celkový přehled, zvláště by byl fajn pro ty, kteří se šitím a šicími stroji teprve začínají a nejsou profesionálové, kteří šijí deset let.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení