Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

Rádi byste vyměnili klasický zubní kartáček za elektrický? Jenže, je vůbec pro vás vhodný a čím se liší sonický kartáček od oscilačního? V tomto článku vám poradíme, jak vybrat elektrický zubní kartáček přesně pro vás.

jak-vybrat-elektricky-zubni-kartacek

Jak vybrat dětský elektrický zubní kartáček? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jaký elektrický zubní kartáček vybrat?

Máte-li zvládnutou techniku čištění zubů na výbornou, pravidelně nevynecháváte při čištění žádná místa a používáte zubní nitě a mezizubní kartáčky správných velikostí, bez elektrického kartáčku se obejdete. V opačném případě vám může elektrický kartáček pomoci, díky časovači vydržíte zuby čistit minimálně 2 minuty a navíc se čištění stane zábavnější. Jednak totiž kartáček čistí „sám“, brzy zaznamenáte zlepšení stavu vašich zubů a dásní a navíc jemnou vibrací netrpí vaše dásně. Mnoho kartáčků vás upozorní, že na zuby příliš tlačíte.

K dostání jsou dva základní druhy elektrických kartáčků:

  • oscilační
  • sonický.


Nedá se říct, zda jsou šetrnější sonické než než ty oscilační. Oba druhy kartáčků mají skvělou schopnost odstraňovat plak a povrchové skvrny a to už během jednoho týdne pravidelného používání.

Oscilační kartáček

Oscilační kartáček neboli klasický elektrický kartáček s kulatou hlavicí se o čistotu zubů a dásní stará pomocí otáčením hlavice o 120-360 stupňů. Hlavice vykonává horizontální a u kartáčků s 3D technologií také vertikální pohyb a u některých pulzace.

pece-o-zuby

Ve srovnání s manuálním kartáčkem zvládne odstranit jednou tolik více zubního plaku. Je vhodný pro všechny, kteří nemají se svými zuby žádné problémy jako například obnažené krčky zubů nebo citlivé dásně.

Sonický kartáček

Hlavice sonického kartáčku bývá podlouhlá, kmitá pouze horizontálním směrem. Vibrace snadno naruší a odstraní zubní plak. Výrobci uvádí, že sonické kartáčky umí odstranit z obtížně dosažitelných míst až 7x více plaku než klasický kartáček. Když srovnáte 55 000 pohybů za minutu u elektrického kartáčku oproti 600 pohybům za minutu u ručního čištění, něco na tom rozhodně bude!

Jak tedy elektrický kartáček vybrat?

Nejprve se zamyslete, s jakým problémem převážně bojujete. Oscilační kartáčky vám pomohou s hygienou a navíc odstraní nevzhledné skvrny na zubech, které vznikají například konzumací kávy, černého čaje a některých potravin. Sonické jsou vhodné také těm, kteří mají citlivé zuby nebo je trápí problémy s dásněmi. Stejně jako u klasického zubního kartáčku, je třeba hlavice měnit po cca 3 měsících.

Pro Dudlu napsala: Hana Došlová | Edit: Andrea B.

Pečujte o ústní hygienu:

Pokračujte v čtení blogu: