UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat televizi?

Máte doma televizi staršího ročníku, a zvažujete koupi novějšího modelu. Poradíme vám, na které důležité parametry je zapotřebí při výběru nového televizoru myslet. Na konci článku se dozvíte, jaké značky televizorů jsou dlouhé životnosti a šetrnějších nákladů, co se energie týče. 

jak-vybrat-televizi

Jak si vybrat chytrou televizi (Zdroj fotky: Freepik.com)

Typ televize a kvalita obrazu

Ať už jste se rozhodli pro větší, či menší televizor, každá by měla mít v současné době schopnost přijímat signál DVB-T2, který je od roku 2021, novým standardem pro digitální pozemní televizní vysílání. Co vám kvalitní televize mohou v současné době nabídnout, a podle čeho vybírat, si přečtěte níže v našem článku.  

Jako prvním a docela zásadním parametrem při výběru televize je displej, který je klíčovým pro kvalitu obrazu, následně i spotřebu energie. Existují 4 druhy obrazovek, které vám mohou nabídnout své výhody, ale i nevýhody. 

 • LCD televize

 Tento typ televize je cenově příznivější, oproti LED televizím. Jejich montáž je velice snadné a jednoduché činnosti. LCD televizor má horší pozorovací úhly, které jsou užších rozměrů, a tím nevykreslují barevnost tak, jako LED televize.  

 • LED televize

 LED televize funguje velmi podobně jako LCD televizor, jejich systém je však doplněn o LED diody, které zajistí obrazu vyšší dynamické kontrasty. Navíc jsou skvělými přáteli se spotřebou elektrické energie, a dlouholetou životností. 

 • OLED televize

OLED televize je sestavena ze světelných bodů, které si produkují vlastní světlo, a tím nabízejí perfektní odstín černé, a zároveň skvěle vykreslí kontrasty obrazu. Pozorovací úhly OLED televize jsou širokého úhlu. 

 • QLED televize

O QLED televizi, se všeobecně ví, že nabízí bohatou paletu barev, oproti klasických LED televizí. Mimo svou velmi pestrou nabídkou barevných odstínů, disponuje také širokými pozorovacími úhly, které jsou úsporné oproti OLED televizorům. 


Úhlopříčka televize

Druhým důležitým bodem při výběru televize je její úhlopříčka, která úzce souvisí s kvalitou obrazu a jejího rozlišení.  S jakými úhlopříčkami se v obchodech setkáte? 

 • Televize menší než 43 palců, to jsou televize menší než 190 cm

 • 43 - 50 palců, televize s úhlopříčkou v délce 109 - 127 cm

 • 55 - 60 palců, televize s úhlopříčkou v délce 139 - 152 cm

 • 65 - 70 palců, televize s úhlopříčkou v délce 165 - 177 cm

 • televize o velikosti 75 a více palců, v délce nad 190 cm


Jejich chytré funkce

V dnešní době nabízejí nové televizory chytré funkce, které vám mohou buďto umožnit připojení k internetu, díky kterému můžete sledovat on-line seriály nebo můžete využívat placené služby, jako je velmi oblíbený Netflix, HBO GO či Apple TV. Do novějších modelů televizorů si můžete nechat zapojit také své mobilní zařízení, díky kterému můžete hudbu streamovat.


Rozlišení

Modernější televizory s větší úhlopříčkou si vyžadují větší rozlišení, oproti klasickým TV. Rozlišení nám říká, kolik bodů dokáže televize zobrazit, a to je jedním z hlavních ukazatelů kvalitního obrazu. 

 • HD 1366x768 px, toto rozlišení bohatě postačí i pro menší televizory
 • Full HD 1920x1080 px je v současnosti nadstandardním rozlišením, které vytlačuje Ultra HD z trhu
 • Ultra HD 3840x2160 px je takzvanou 4K televizí, která nabízí o čtyřikrát více obrazových informací, mimo to je obraz hladký a naprosto realistický
   
 • 8K televizor zajistí dvakrát jemnější obraz oproti Ultra HD zobrazení 


Mezi další parametry, na které byste při výběru nového televizoru neměli zapomenout, patří: 

 • vybudované konektory a možnost připojení se
   
 • kvalitní jas a kontrast, to v tom případě, zda kontrast a jas mají dobrý poměr v zobrazení černé a bílé barvy


Doufáme, že vám článek přinesl potřebné informace, v případě, že byste stále nevěděli, kterou televizi zvolit a podle čeho vybírat, pak vám může pomoci srovnání televizorů od
Testado.cz, které si pro vás připravilo seznam těch nejlepších televizí roku 2020-2021. Test televizí můžete shlédnout i u vyber-si.cz. Najdete zde seznam těch nejlepších televizorů tohoto roku, a dozvíte se, jak vybrat ten nejlepší televizor, podle cenové relace, hodnocení a značky.

Pro Dudlu napsal: Vašek Brynda | Edit: Andrea B.

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: