Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Jak vybrat chytré hodinky?

Chcete si ulehčit život? Pořiďte si chytré hodinky. Usnadní vám komunikaci s blízkými, klienty i kolegy. Budete mít díky nim neustále přehled o všem, co se kde šustne, ale i o vašem fyzickém stavu, popř. sportovních výkonech. A navíc skvěle vypadají. Cenové rozpětí je velké – od 1000 Kč do desetitisíců. Jak vybrat ty správné? Vše se dozvíte v našem článku.

jak-vybrat-chytre-hodinky

Chytré hodinky jak vybrat? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Druhy chytrých hodinek

Nejprve si ujasněte, na co chytré hodinky vlastně potřebujete. Na trhu se setkáte se třemi základními druhy, a to s hodinkami na denní nošení, chytrými náramky a se sportovními hodinkami. My si probereme všechny tři.

Chytré hodinky na denní nošení

Mají pěkný design a také velké množství funkcí. Propojí se s chytrým telefonem a jsou takovou jeho prodlouženou rukou. S těmito hodinkami budete moci přijímat hovory, kontrolovat zprávy či poslouchat hudbu. Některé dokonce umožňují instalaci vlastních aplikací, a tak s nimi můžete sledovat třeba i bitcoin burzy. Samozřejmě zvládnou i monitorovat pohyb a vyhodnocovat fyzickou aktivitu při sportu.

Sportovní hodinky

Nejsou tak designově vymazlené, na druhou stranu jsou z odolných materiálů, které vydrží i adrenalinové sporty. Co se funkcí týče, tak ty se točí především okolo sportovních aktivit. Fungují jako takový menší osobní trenér. Pomohou vám vylepšit váš sportovní výkon na maximum. Propojení s chytrým telefonem je samozřejmostí. Pokud jste ochotni si připlatit, dostanete takový model, který se funkcemi vyrovná i klasickým chytrým hodinkám.

Chytré náramky

Chytré náramky (jinak také fitness náramky) jsou levnější alternativou sportovních hodinek. Umí monitorovat pohyb a vyhodnocovat vaše výsledky. O těch budete mít přehled v mobilní aplikaci. V měření ale nejsou tak přesné, a ani zásobou funkcí neoslní. Hodí se pro rekreační sportovce, kteří nemají příliš vysoké nároky.

Funkce a aplikace

Ne všechny chytré hodinky jsou si rovny. Mezi základní funkce patří upozornění na volání a SMS zprávy. Některé mají zabudovaný mikrofon a reproduktor, a tak můžete volajícímu rovnou odpovědět, aniž byste museli vytahovat mobil z kapsy nebo kabelky.

Samozřejmostí je připojení k internetu. Bez toho byste nedostávali notifikace ze sociálních sítí a upozornění na e-maily. Dražší modely umí na zprávy dokonce i odpovídat. Rozhodně byste měli chtít také podporu plateb. Hodinky jednoduše přiložíte k terminálu a je to – zafungují jako fyzická karta. Dále se setkáte také s budíkem, fotoaparátem, kalendářem, GPS a samozřejmě informacích o fyzické aktivitě.

Pokud jste nadšenec do aplikací a chcete, aby vaše hodinky byly opravdu nadupané, chtějte smartwatch s otevřeným systémem. Ty umožňují stahování dalších appek a větší personalizaci. Opakem jsou hodinky s uzavřeným systémem, takže pozor na to.

Pozor na výdrž

Nedoporučujeme vám kupovat smartwatch, které vydrží méně než 48 hodin na jedno nabití. U výdrže si dejte pozor na jednu věc. Výrobci často uvádí kapacitu baterie nejen v hodinách, ale i v miliampérhodin (mAh). Dívejte se raději na počet hodin. Větší kapacita baterie neznamená, že hodinky vydrží déle než jiné s menší kapacitou. Může to pouze ukazovat na to, že má zařízení větší nároky na baterii, proto větší kapacita.

Jaký operační systém vybrat

Stejně jako chytré telefony, i chytré hodinky mají vlastní operační systém. Dejte pozor na to, aby byl s vaším smartphonem kompatibilní. Chytrý telefon s Androidem zkrátka nespárujete se smartwatch od Apple.

Nejčastěji se setkáte s následujícími OS:

  •       Android Wear
  •       WatchOS
  •       Tizen


Android Wear
je verze Androidu vytvořená speciálně pro chytré hodinky. Smartwatch s tímto OS spárujete pouze s mobily s Androidem verze 4.3 a výš. Nebývají drahé, a navíc dovolí stahovat appky z Google Store, kde jich je naprostá většina zdarma.

WatchOS je z dílny Apple. Pro spárování potřebujete alespoň iPhone 5 a operační systém iOS by měl být novější. Aplikace si budete stahovat z AppStore. Smartwatch od Apple patří k dražší kategorii.

Tizen je OS, který najdete ve smartwatch od Samsungu. Ty jsou za rozumnou cenu, a navíc je spárujete jak s telefony Samsung, tak každým chytrým telefonem s Androidem, a dokonce i s iPhonem. Bohužel nepodporují tak širokou paletu aplikací jako předchozí dvě kategorie.

Design a materiály

Nezapomeňte se dívat i na design a materiály. Přeci jen hodinky budete mít neustále na očích, tak ať se vám líbí. Displej může být kulatý i hranatý. Co se materiálů týče, tak hodinky z kovu patří mezi dražší, odolnější a obecně vypadají lépe než ty z levného plastu. Ten je zase pohodlnější a lehčí. Pásek hodinek může být i z pravé kůže, pokud si na to potrpíte. Chystáte se hodinky brát do bazénu nebo na výlety? Poohlédněte se po vodotěsných materiálech.

Držíme vám palce při výběru těch správných smartwatch! Dodržte naše rady a určitě nešlápnete vedle.

Pro Dudlu napsal: Vašek Brynda | Edit: Andrea B.

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: