UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak vybrat dětskou postel?

Odrostlo už vaše dítko dětské postýlce a je na čase, aby dostalo svou první velkou postel? I když se jedná o postel „velkou“, pořád by měla být uzpůsobena pro dítě. Jak z bezpečnostního hlediska, tak po estetické stránce. Na trhu je dnes dětských postelí nepřeberné množství a orientovat se v nich někdy není jednoduché. Dětská postel může vypadat krásně, ale nemusí být praktická, a dokonce ani bezpečná. Proto jsme pro vás nachystali pět tipů, jak vybrat dětskou postel.

jak-vybrat-detskou-postel

Jak vybrat dětskou postýlku (Zdroj fotky: Freepik.com)

Dětská postel se zábranou

První, co vás jistě napadne při výběru dětské postele je její bezpečnost. Nekoukejte jen na pěkný vzhled, ale zjistěte si, jaké má dětská postel bezpečnostní prvky. Ideální je, když není příliš vysoká. I když bude mít dětské zábrany, může se stát, že bude dítě ve spánku na posteli „cestovat“ a spadne. Když už se tak stane, ať to není z velké výšky.

Zábrana na dětskou postel by neměla chybět. Ocení to rodiče dětí od dvou až do šesti i více let. Záleží na tom, zda spí dítě klidně či nikoli. Zábrany na postele jsou přitom různé – někdy jsou pevné a odstranit se nedají – pak je potřeba ve vyšším věku dítěte postel vyměnit. Jindy jsou odnímatelné. Dětské zábrany je možné přišroubovat/odšroubovat, nebo jednoduše zasunout pod matraci. Takovou zábranu můžete k posteli dokoupit i zvlášť a snadno ji vyndat a vzít s sebou třeba i na dovolenou.

Dětská postel s úložným prostorem

Pokud máte malý byt, oceníte i možnost úložného prostoru v dětské posteli. Můžete do ní uložit hračky, se kterými si momentálně dítě nehraje, sezonní oblečení, ale nejčastěji slouží úložný prostor k ukládání lůžkovin přes den. Na prostěradlo pak můžete dítěti dát přehoz, aby si na ní mohlo hrát i přes den. Lůžkoviny tak zůstanou čisté a nachystané na spánek.

Dětská postel s přistýlkou

V oblibě jsou v poslední době čím dál víc i dětské postele s přistýlkou. Nejsou úplně vhodné ve chvíli, kdy máte dvě a více dětí, protože přistýlka je obvykle užší než běžná postel a má nižší matraci. Oceníte ji však ve chvílích, kdy u vás spí kamarád/kamarádka vašeho dítěte, když přijede na návštěvu babička, nebo když je dítě nemocné a vy mu chcete být co nejvíce na blízku i v noci. Snadno si pak přistýlku vytáhnete a přespíte na ní, s dítětem po boku.

Dětská postel pro dvě a více dětí

Pro více dětí jsou mnohem vhodnější patrové postele, tzv. palandy. Ty jsou úsporné, co se týká prostoru v dětském pokojíčku, takže dětem zůstane dostatek místa pro hry i učení. Dětský pokoj pro dva ale nemusí být řešen jen klasickou palandou. Patrové postele jsou dnes vyráběny na mnoho způsobů. Vrchní postel je pro jednoho, zatímco spodní může mít rozměry jednoho a půl lůžka. Místo spodní postele může mít dítě psací stůl, skřínky na oblečení nebo prostor na hraní v podobě různých domečků zakrytých látkou apod. Taková varianta se hodí jak pro dvě a více dětí, tak pro jedináčka. V případě, že je pod palandou umístěn psací stůl, dbejte na to, aby mělo dítě na pracovní ploše dostatek osvětlení.

Co by v dětské posteli nemělo chybět

Ať už zvolíte dětskou postel se zábranou, s přistýlkou, úložným prostorem nebo se vším dohromady, myslete také na doplňky. Máme na mysli ochranu matrace, která se hodí především u těch nejmenších, kteří se teprve učí základním hygienickým návykům. Spaní bez dětské plenky není pro každého zcela jednoduché a některým dětem trvá déle, než se naučí spát zcela „bez nehody“. Chránič matrace oceníte ale i ve chvíli, kdy děti pijí v posteli noční mléko apod. Zašpinit se dá různými způsoby a možnost sejmout chránič jednoduchým způsobem, vyprat v pračce a usušit – třeba v sušičce nebo na sluníčku - je opravdu velká pomoc.

Dětská postel jako taková je samozřejmě důležitá. Její nezbytnou součástí je však matrace, na jejíž výběr byste měli klást stejně velký důraz. Děti by neměly mít matraci příliš měkkou. Zapomeňte proto na obyčejné molitanové matrace, které jsou někdy k dětským postelím automaticky dodávány. Investujte raději do kvalitní matrace – ideálně pružinové (někdy jsou označovány jako taštičkové), které jsou tvrdé či středně tvrdé a jsou pro děti nejvhodnější. Zvolit můžete i matraci z paměťové pěny, ale opět dbejte na to, aby byla alespoň středně tvrdá. Středně tvrdé a tvrdé pěnové matrace jsou většinou kombinovány s dalšími prvky, např. s vrstvami z kokosového vlákna.

Co nesmí v dětské posteli chybět, jsou samozřejmě i lůžkoviny. Peřina by měla být lehká, vzdušná a my doporučujeme volit materiál vhodný i pro alergiky (i když vaše dítě potvrzené alergie nemá). Stejně důležitý je kvalitní polštář. Neměl by být příliš vysoký, spíš naopak. Nejmenším dětem se doporučuje nedávat polštáře žádné, děti od dvou let už mohou polštář mít, ale měkký, nižší a ideálně opět anti-alergenní.

Pro Dudlu sepsal: Zdeněk Matuška | Edit: Andrea B.

Vyberte si doplňky do ložnice:

Pokračujte v čtení blogu: