Nošení dětí v létě

Nošení dětí je pohodlné i prospěšné, v zimě navíc poskytuje i příjemný tepelný komfort, protože se máma s miminkem vzájemně zahřívají pod nosící bundou. Jak je to ale s nošením v létě? I v teplých letních dnech má nošení rozhodně zelenou!

noseni-deti-v-lete

Nošení dětí v šátku (Zdroj fotky: Freepik.com)

Nošení dětí v horkých dnech?

Ani v horkých letních dnech, kdy teploty často stoupají až nad tropickou třicítku, se nošení dítěte v šátku nebo ergonomickém nosítku nemusíte vzdávat. Pravdou je, že je to vzhledem k teplému počasí mnohem méně pohodlné než v chladnějších obdobích roku, přesto se ale nemusíte obávat, že byste svému dítěti ublížili. Naopak. Kontakt kůže na kůži napomáhá správné termoregulaci a paradoxně může dítě i lehce ochlazovat, ačkoli se to zdá při pohledu na propocené oblečení jen těžko uvěřitelné. Aby pro vás bylo nošení v létě snesitelnější a příjemnější, je vhodné přizpůsobit počasí nejen oděv, ale také výběr vhodného šátku či nosítka.

Vhodné šátky na léto

Co se týče horkých letních dnů, je šátek o něco vhodnější než nosítko, protože je na výběr mnohem více materiálů a kombinací. Teplé počasí si žádá jiný materiál i provedení než chladné zimní dny. Vhodné jsou bavlněné šátky s příměsí látek, které dobře odvádí vlhkost a zároveň ochlazují:

  • bambus
  • tencel
  • hedvábí
  • len
  • konopí
  • vlna – ta je vhodná jak na zimu, tak na léto


Při výběru šátku mějte na paměti, že by měl být spíše tenčí a také je dobré volit jednovrstvé úvazy, aby byl šátek prodyšnější a miminku nebylo příliš horko. Pokud vážete kříž s kapsou uvnitř, což je nejběžnější úvaz na břicho, neroztahujte postranní popruhy. Dalšími vhodnými úvazy na léto jsou klokan, jednoduchá kapsa na bok nebo prostý batoh na záda.

Co se týče nosítka, můžete si zakoupit nosítko určené výhradně na léto nebo mít jedno univerzální například ze stoprocentní bavlny či s příměsí materiálu, který dobře odvádí vlhkost.

hracky-pro-nejmensi

Zásady nošení v létě

Při nošení v létě je třeba přizpůsobit se horku. Při oblékání miminka pamatujte na to, že šátek představuje jednu vrstvu (to platí i v zimě). Za opravdu horkých dnů postačí miminku klidně jen plenka a tenké body. Před odchodem z domu vždy děťátko namažte opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem, především pak ty části těla, které jsou vystaveny slunci – nohy, krk, obličej, ručičky. Nezapomeňte ani na klobouček či šátek na ochranu před ostrými slunečními paprsky. A nakonec – dbejte na dostatečný přísun tekutin (plně kojeným dětem stačí i v těch nejteplejších dnech nadále jen mateřské mléko, není potřeba přidávat čaje ani vodu, jen je třeba kojit častěji) a volte pokud možno pobyt ve stínu než dlouhý pobyt na slunci.

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu těhotenské, kojenecké a dětské zboží: