Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Opruzeniny u miminka – jak jim předcházet?

Malá miminka a kojenci mají jak známo velmi jemnou pokožku, o kterou je třeba pečovat, zvlášť pod plenkou, kde mohou vzniknout nepříjemné opruzeniny. Jak opruzeniny vypadají, co je způsobuje a jak se o zadeček miminka starat tak, abyste jim předešli?

opruzeniny-u-miminka-jak-jim-prechazet

Co na opruzeniny u miminek? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co jsou opruzeniny u miminka je a jaké jsou příčiny?

Opruzenina neboli intertrigo se projevuje zarudnutím, mírným otokem, svěděním a pálením postiženého místa, v tomto případě zadečku a genitálií. Vzniká nejčastěji v místech kožních záhybů, kde se drží vlhkost a pokožka se zapařuje. Alespoň s malou opruzeninou se někdy setkal téměř každý rodič malého miminka, obvykle se nejedná o nic závažného, problému lze celkem snadno předcházet a léčit ho.

Opruzeninám v oblasti zadečku a genitálií se jinak říká také plenková dermatitida, protože se typicky tvoří pod plenkou. Příčiny jejího vzniku zahrnují působení hned několika faktorů – vlhkosti, agresivní moči a stolice a nedostatku vzduchu. Místa pod plenkou jsou tak pro vznik opruzenin jako dělaná. Jak jim předcházet?

detske-zbozi

Praktické rady, jak se vyhnout opruzeninám

  • Měňte plenku co nejčastěji.
  • Vybírejte plenky, které nejsou bělené chlorem, neobsahují žádnou zbytečnou parfemaci a mají vysokou savost, ale zároveň jsou prodyšné. Nejlepší volbou jsou samozřejmě látkové pleny z bavlny či bambusu.
  • Používáte-li látkové pleny, vkládejte do nich separační vložku, která pomůže udržet zadeček déle v suchu.
  • Látkové plenky perte nejlépe v přírodním pracím prostředku a nepoužívejte aviváž.
  • Pokud zadeček otíráte vlhčenými ubrousky, vybírejte takové, které mají co možná nejvyšší obsah vody a jsou neparfémované.
  • Je-li to možné, zadeček při přebalování omývejte vodou nebo otírejte perlanem namočeným v čisté vodě. Vždy ale důkladně osušte.
  • Zvláštní pozornost věnujte péči o děvčátko – genitál otírejte vždy směrem od shora dolů ke konečníku a jen jedním tahem, aby nedošlo k zanesení zbytků stolice do oblasti poševnícho vchodu a močové trubice.
  • Dítě nechávejte co nejčastěji bez plenky (např. v létě), aby mohla pokožka dýchat a nezapařovala se.
  • Při každé výměně plenky ošetřete zadeček a genitálie vhodným krémem proti opruzeninám – nejlepší jsou ty, které obsahují oxid zinečnatý či panthenol (působí protizánětlivě), případně výtažky z bylin (měsíček lékařský, heřmánek). Krémy by neměly obsahovat žádnou parfemaci. Osvědčený je např. Sudocreme či Bepanthen.

hracky-pro-nejmensi

Jak léčit opruzeniny u miminka

Opruzeniny se dají řešit poměrně snadno, záleží na jejich rozsahu. Když už se opruzenina objeví, je třeba dodržovat zvýšenou hygienu, vynechat vlhčené ubrousky, plenku měnit co nejčastěji, zadeček nechat větrat a ošetřovat krémem. Výborně pomáhá třeba již zmíněný Bepanthen. Pokud jsou opruzeniny rozsáhlejší, nedaří se je vyléčit nebo se neustále vracejí, neváhejte navštívit lékaře, který vám na ně předepíše účinnou mast, případně zhodnotí, zda se skutečně jedná o opruzeninu nebo třeba ekzém.

V každém případě, trpí-li vaše děťátko na opruzeniny, doporučuji vybírat opravdu pečlivě vhodné plenky, případně přejít na látkové, používat hypoalergenní nebo přírodní prostředky na praní, nepoužívat aviváže ani vlhčené ubrousky, oblékat dítě do přírodních materiálů a jsou-li zavedeny příkrmy, vynechat dráždivé pokrmy a nápoje (koncentrované šťávy, citrusy, jahody, apod.).

Pro Dudlu napsala: Bc. Andrea Bělohradská | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si dětské zboží:

Pokračujte v čtení blogu: