UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je kucmoch?

Pod názvem kucmoch se skrývá jednoduchý, ale za to chutný a výživný pokrm z brambor, který vařily už naše babičky. Přestože se jedná o tradiční a léty prověřený pokrm z běžných a dostupných surovin, není to s ním tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kucmoch totiž může znamenat hned několik různých bramborových jídel, záleží totiž na tom, v jaké oblasti naší české kotliny na něj narazíte.

co-je-kucmoch

Co je to kucmoch? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Základní recept na kucmoch

Tradiční recept charakterizuje kucmoch jako placky z tenkých bramborových plátků, které se po upečení potřou drceným česnekem a posypou solí, po té se zalijí vejci rozšlehanými s mlékem a bylinkami a nakonec se krátce zapečou. Někde do kucmochu přidávají i kysané zelí a škvarky.

kuchynske-vychytavky

Kucmoch z Orlických hor

V oblasti Orlických hor pak tuto dobrotu připravují ještě trochu jinak, a to tak, že k syrovým nastrouhaným bramborám smíchanými s podmáslím a škvarky přidávají ještě jablka či švestky. Výsledný pokrm pak podávají s kopečkem zakysané smetany.

Kucmoch z Východočeského Polabí

V Polabí na východě Čech se pak kucmoch říká tradičním bramborovým škubánkům, které nejspíš budete znát i vy. Ty se připravují z vařených brambor (typ C), které se našťouchají spolu s hrubou moukou.

Vzniklá směs se následně nechá při nízké teplotě pod pokličkou zvláčnit po dobu zhruba třiceti minut a nakonec se z ní vytvarují nočky, které se pak podávají posypané mákem a cukrem, případně rozdrobenými sušenými hruškami (takzvanou prachandou) a samozřejmě polité teplým rozpuštěným máslem.

Tak co, kterou variantu českého kucmochu vyzkoušíte vy?

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: