Omlouváme se, ale z důvodu stěhování skladů do nového a restrukturalizaci firmy Gadgets House s.r.o. obchod je dočasně nefunkční a objednávky se nevyřizují. Situaci se snažíme vyřešit, děkujeme za pochopení.

Co je římský kmín?

Klasický kmín zná snad každý, je totiž běžnou součástí naší české kuchyně. Co ale římský kmín? Ten už tak běžný není, dominuje totiž zejména orientální kuchyni a s tím klasickým se vůbec nedá srovnávat. Získává se ze semen šabreje kmínovitého, který se pěstuje převážně v oblasti Indie, kde je i  nepostradatelnou součástí oblíbeného koření kari. Jakou má chuť a pro jaká jídla se hodí?

co-je-rimsky-kmin

Co je to římský kmín? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Jak římský kmín chutná?

Římský kmín je typický svojí pronikavou, lehce nahořklou chutí a výraznou vůní. Odnepaměti je pevnou součástí orientálních kuchyní. zejména té arabské a indické. Svoji oblibu si pomalu ale jistě nachází i v Evropě. Konkrétně třeba v Portugalsku římským kmínem ochucují klobásy, rýži nebo také plněnou zeleninu. A ve Španělsku jej dokonce i míchají se skořicí.

Hodí se k dochucení polévek, pečiva, rýžových a luštěninových pokrmů. Přidává se také do speciality Chilli con carne. Skvělou a nezaměnitelnou chuť dodá i různým druhům bílých krémových omáček.

kuchynske-vychytavky

Díky své pronikavé a nahořklé chuti je římský kmín jako stvořený k dochucování masa, ryb a zeleniny. Skvěle si rozumí s kuskusem, kterému tak dodá nezaměnitelnou a aromatickou chuť. S jeho použitím ovšem opatrně. Jelikož je velmi výrazný, ostrý a aromatický, mohli byste to přehnat a celé jídlo pokazit.

Čím prospívá římský kmín našemu zdraví?

Římský kmín oceníte i pro zdravotní benefity. Skvěle funguje proti kašli, zmírňuje projevy nadýmání a dalších trávicích obtíží. Dále také snižuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Mimo to i podporuje chuť k jídlu.

Důležité je římský kmín správně skladovat, ideálně v suchu a chladu, a to v perfektně uzavřeném a neprodyšném balení. Namletá semínka vydrží ve své plné chuti a aroma přibližně 2 měsíce.


Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: