UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je syřidlo?

Syřidlo nebo také nesprávně sýřidlo je látka, která se používá jako základní surovina při výrobě sýra. Je to enzym, který způsobuje srážení mléčné bílkoviny a tím vznikne sýřenina a syrovátka. Existuje hned několik druhů syřidla a ty se liší v závislosti na svém složení a původu.

co-je-syridlo

Co je to syřidlo? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Druhy syřidla

  1. Syřidla rostlinného původu

    Přírodní syřidla jsou obsaženy v několika rostlinách – moruši, kopřivě a svízeli syřišťovém (ten má syřidlo dokonce v názvu). Hlavní látkou, která působí při srážení mléka, je v případě rostlinných syřidel enzym parachymozin.

    Rostlinná syřidla se používají dodnes, i když v mnohem menší míře než jiné druhy syřidel. Dnes se používají spíše k dosažení žádoucí žluté barvy sýrů, protože rostlinné enzymy účinkují i jako barvivo. Fungují trochu jinak než třeba syřidla živočišná či mikrobiální, mléko srážejí až při vyšších teplotách.

    V dřívějších dobách se při výrobě sýrů používala šťáva z fíků nebo z artyčoků, především pak ve středomoří.

  2. Syřidla živočišného původu

    Živočišná syřidla mají svůj původ v žaludečních trávicích enzymech dobytka. Rozlišují se dva druhy živočišných syřidel – pepsinová (ta získávají se extrakcí žaludečních enzymů dospělého dobytka – prasat či krav – a používají se při výrobě měkkých sýrů a tvarohu) a chymozinová (ta se získávají ze žaludků telat a používají se při výrobě všech druhů sýrů, mají tedy univerzální využití).

  3. Mikrobiální syřidla

    Mikrobiální syřidla jsou vyrobena synteticky a slouží jako náhrada za syřidla živočišného původu. Hlavním srážecím enzymem je zde proteáza plísně Mucor miehei, která se získává přírodní fermentací. Mikrobiální syřidla jsou nejčastěji používána při výrobě vegetariánských a veganských sýrů.

kuchynske-vychytavky

Jak syřidlo funguje

Hlavní účinnou látkou každého syřidla (ať už rostlinného, živočišného nebo mikrobiálního) je již zmíněný enzym chymozin či parachymozin. Nejběžněji užívaným syřidlem je ten s obsahem chymozinu. Enzym chymozin je enzym trávicí a slouží ke srážení mléka v žaludku mláďat (telat, kůzlat a dalších). Působí na mléčnou bílkovinu, jejíž strukturu destabilizuje a tím mléko srazí. V praxi se takto vytvoří základ pro výrobu sýra, takzvaná sýřenina a syrovátka.

 Kde sehnat syřidlo

Syřidlo dnes seženete například v zemědělských potřebách nebo jednoduše na internetu. Není tedy žádný problém zkusit si vyrobit vlastní domácí sýr.


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: