Co je tofu?

Nejrůznější sójové produkty zažívají v poslední době opravdu velký boom. Jsou oblíbené nejenom napříč vegetariány a vegany. Svoji oblibu si našly i u dalších lidí. Jedním z oblíbených sójových výrobků je i tofu. Jedná se o výborný zdroj bílkovin nejen pro vegetariány a vegany.

co-je-tofu

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Tofu je v podstatě něco jako sójový sýr nebo tvaroh. Jako sýr se i podobně vyrábí. K jeho výrobě je zapotřebí sójového mléka, které se vysráží a následně se sójová bílkovina nechá srazit. Svůj původ má tofu v Asii. Podle pradávné historie sójové boby dokonce patřily mezi posvátné čínské plodiny už za doby vlády císaře Šeng-Nunga. Už ve starověku Číňané dokázali připojit nespočetné množství jídel ze sóji.

A jaký má konzumace tofu vliv na naše zdraví? Kromě vysokého obsahu bílkovin je vhodnou potravinou také z toho důvodu, že na rozdíl od masa neobsahuje nasycené mastné kyseliny a cholesterol. Má naopak vysoký podíl nenasycených mastných kyselin a vlákniny. Dále v sobě má i vitamíny skupiny B a minerály v podobě vápníku, železa a hořčíku. Stejně tak jako ostatní sójové produkty i tofu je bohaté na tzv. fytoestrogeny, které mají tu schopnost, že dokáží upravit případnou hormonální nerovnováhu. U žen pak fytoestrogeny pomáhají snižovat riziko vzniku rakoviny prsu a také omezují vznik nežádoucích projevů při menopauze. Slouží i jako prevence vzniku osteoporózy.

Je oblíbenou volbou při keto dietě. Ale nejen pro dietní jídelníček je tofu jako stvořené. Oblíbíte si ho, i pokud žádnou dietu držet nemusíte. A jak tofu ochutit?

Tofu si můžete připravit na spoustu způsobů. Jeho příprava je navíc velmi rychlá a jednoduchá. Uzená varianta je určena k přímé konzumaci. Tofu můžete opéct, osmažit, grilovat, udit, zapékat nebo naložit a ochutit přesně podle toho, jak vám to vyhovuje. Skvěle chutná třeba v kombinaci se sójovou omáčkou.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení