Co je keto dieta?

Pokud nejste spokojeni se svojí postavou a potřebovali byste nějaké to kilo shodit, nejspíš už jste nějakou tu dietu vyzkoušeli. Možná dokonce i bez úspěchu nebo s úspěchem pouze krátkodobým. Řešením vám může být tzv. keto dieta. O co se jedná a co vás při jejím dodržování čeká?

co-je-keto-dieta

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Keto dieta je proteinovou nebo také bílkovinnou dietou a těší se velké oblibě. Nebude vás to nejspíš stát tolik úsilí, a přesto se můžete brzy dostat na vaši vysněnou hmotnost. Cílem keto diety je dostat tělo do stavu tzv. ketózy, kdy tělo začne brát energii z tukových zásob. Je založená na minimalizování příjmu sacharidů, které jsou nahrazeny kvalitními bílkovinami a tuky. Základem je pravidelné stravování a rozdělení jídel do několika denních porcí.

A proč je keto dieta tak oblíbená?

Její velkou výhodou je to, že při ní člověk nehladoví. Odpustit si ale musíte některé z potravin jako jsou obiloviny, ovoce s vysokým obsahem cukru, ztužené tuky, uzeniny a nejrůznější pochutiny. Naopak byste do vašeho jídelníčku měli zařadit libové maso, mléčné výrobky, ryby, ořechy, zeleninu, ovoce s nízkým obsahem cukru a nejrůznější druhy semínek. Velkou výhodou této diety je také velice rychlý úbytek hmotnosti. Navíc má minimální nebo dokonce až žádný jo-jo efekt, ke kterému často u jiných tipů diet dochází.

sportovni-vyziva

A jak je to s nápoji povolenými při keto dietě?

Dopřát si můžete čistou neperlivou vodu, zelený čaj, neslazené minerální vody, kávu bez cukru, polévky a v omezeném množství rostlinná či živočišná mléka. Tyto nápoje jsou ideální součástí jídelníčku při proteinové dietě.

Ketodieta samotná probíhá v několika fázích. První fáze je hubnoucí, kdy během krátké doby dochází k poklesu hmotnosti. Poté následuje fáze stabilizační, během které dochází k postupnému přechodu na běžnou stravu se zabráněním vzniku nežádoucího jojo efektu.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Vyberte si na Dudlu sportovní potřeby: