Co je keto dieta?

Pokud nejste spokojeni se svojí postavou a potřebovali byste nějaké to kilo shodit, nejspíš už jste nějakou tu dietu vyzkoušeli. Možná dokonce i bez úspěchu nebo s úspěchem pouze krátkodobým. Řešením vám může být tzv. keto dieta. O co se jedná a co vás při jejím dodržování čeká?

co-je-keto-dieta

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Keto dieta je proteinovou nebo také bílkovinnou dietou a těší se velké oblibě. Nebude vás to nejspíš stát tolik úsilí, a přesto se můžete brzy dostat na vaši vysněnou hmotnost. Cílem keto diety je dostat tělo do stavu tzv. ketózy, kdy tělo začne brát energii z tukových zásob. Je založená na minimalizování příjmu sacharidů, které jsou nahrazeny kvalitními bílkovinami a tuky. Základem je pravidelné stravování a rozdělení jídel do několika denních porcí.

A proč je keto dieta tak oblíbená? Její velkou výhodou je to, že při ní člověk nehladoví. Odpustit si ale musíte některé z potravin jako jsou obiloviny, ovoce s vysokým obsahem cukru, ztužené tuky, uzeniny a nejrůznější pochutiny. Naopak byste do vašeho jídelníčku měli zařadit libové maso, mléčné výrobky, ryby, ořechy, zeleninu, ovoce s nízkým obsahem cukru a nejrůznější druhy semínek. Velkou výhodou této diety je také velice rychlý úbytek hmotnosti. Navíc má minimální nebo dokonce až žádný jo-jo efekt, ke kterému často u jiných tipů diet dochází.

A jak je to s nápoji povolenými při keto dietě? Dopřát si můžete čistou neperlivou vodu, zelený čaj, neslazené minerální vody, kávu bez cukru, polévky a v omezeném množství rostlinná či živočišná mléka. Tyto nápoje jsou ideální součástí jídelníčku při proteinové dietě.

Ketodieta samotná probíhá v několika fázích. První fáze je hubnoucí, kdy během krátké doby dochází k poklesu hmotnosti. Poté následuje fáze stabilizační, během které dochází k postupnému přechodu na běžnou stravu se zabráněním vzniku nežádoucího jojo efektu.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení