UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak zastavit průjem?

Průjem (lat. diarrhoea) čas od času prožene snad úplně každého. Není onemocněním jako takovým, ale jedná se o doprovodný příznak jiných chorob či poruch, případně může být způsoben dietní chybou. Průjmem nazýváme stav, kdy se dostavuje neformovaná vodnatá stolice třikrát denně i častěji. Bývá doprovázen křečemi v břiše, které většinou přicházejí těsně před nucením na stolici, únavou a někdy i zvýšenou tělesnou teplotou, nechutenstvím či zvracením. Nejčastěji průjem vzniká tak, že je narušeno vstřebávání vody a dalších látek z potravy ze střeva do krevního oběhu, v důsledku čehož je stolice vodnatá.

jak-zastavit-prujem

Babské rady jak zastavit průjem (Zdroj fotky: Freepik.com)

Příčiny průjmu

Rozlišujeme dva typy průjmu – akutní a chronický.

  1. Akutní průjem

    Akutní průjem obvykle vznikne náhle, bez varování a může mít několik příčin – buď za ním vězí dietní chyba (tučná nebo nezvykle upravená strava, pokrmy, na které tělo není zvyklé, velké množství tučného jídla, špatně tepelně upravené potraviny apod.) nebo se jedná o průjem infekční, nejčastěji virového původu (rotaviry, noroviry), případně bakteriálního (campylobacter, patogenní kmen E.coli nebo salmonella). Akutní průjem při správné terapii a dietě obvykle odezní v řádu několika dnů.
  2. Chronický průjem

    Naproti tomu chronický průjem už značí závažnější onemocnění, nejčastěji některou z chronických infekčních chorob trávicího traktu, mezi něž patří např. ulcerózní kolitida a Crohnova choroba. Průjem ale může doprovázet i jiná onemocnění – nemoci ledvin, jater, žlučníku nebo slinivky. Chronický průjem je už ze své podstaty trvá dlouhodobou záležitostí, případně se velmi často vrací. V takovém případě je na místě co nejdříve vyhledat lékaře. Velmi často se průjem vyskytuje také při léčbě antibiotiky, které naruší střevní mikroflóru.

Léčba průjmu

Běžný akutní průjem se obvykle obejde bez návštěvy lékaře, je však třeba v prvních dnech dodržovat přísný dietní režim, tedy vyloučit z jídelníčku všechny tučné a špatně stravitelné potraviny a sladkosti. Zároveň je nutné navýšit příjem tekutin, nejlépe minerálních vod (kvůli doplnění minerálů ztracených při průjmu), pomáhá také neslazený černý čaj.

Potraviny, které jsou vhodné při průjmu, jsou kromě suchého pečiva hlavně bílé jogurty, dušená mrkev, banány, jemně nastrouhané jablko, rýže a také poctivé masové vývary (ty nezatíží trávicí soustavu a zároveň vám doplní ztracené tekutiny a živiny).

Kromě dietní stravy a dostatečného pitného režimu můžete léčbu doplnit volně prodejnými léky proti průjmu – např. živočišným uhlím (naváže na sebe všechny toxiny a viry, které mohly průjem vyvolat) nebo přípravky s přírodním čištěným jílem (pomáhá absorbovat přebytečné tekutiny ve střevech). Návrat střevní mikroflóry do normálu můžete podpořit také užíváním probiotik.

Pokud by i přes dodržování diety a domácí léčbě volně dostupnými léky průjem neodezněl do tří dnů, určitě navštivte lékaře. Pokud se průjem objeví u malého dítěte, je důležité vyhledat pediatra v každém případě, protože děti jsou průjmem ohroženy mnohem více než dospělí.

Pokud je průjem provázen zvýšenou teplotou, určitě je třeba dodržovat klidový režim a při teplotě vyšší než 38 °C můžete užívat léky na snížení teploty (např. Paracetamol). Přidá-li se k průjmu také zvracení, nejlepším řešením je první den přijímat hlavně tekutiny po malých doušcích a jídlo klidně vynechat a zařadit ho zpět až následující den v malých dávkách.

sportovni-vyziva

Kdy vyhledat lékaře

Lékaře vyhledejte, pokud:

  • průjem neustoupí do tří dnů, nezabírá dieta ani léky
  • se objeví horečka
  • zaznamenáte ve stolici příměs krve, hlenu nebo hnisu
  • máte podezření na dehydrataci
  • se vyskytne u malých dětí

Pro Dudlu sepsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: