UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak zavařit feferonky?

Milujete pálivá jídla a feferonky jsou pevnou součástí vaší kuchyně? Pak je určitě vyzkoušejte v zavařené verzi! Zavařené feferonky oživí každý pokrm a dodají mu patřičný šmrnc. Jak je zavařit? 

jak-zavarit-feferonky
Jak sterilovat feferonky? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Trocha historie

Feferonky neboli pálivé papričky, též chilli papričky, jsou velmi oblíbenou součástí mnoha světových kuchyní. Pocházejí z oblasti střední Ameriky, kde je pěstovali už staří Aztékové a Mayové. K nám do Evropy se dostaly po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem v roce 1492.

Ten si jak známo zpočátku myslel, že objevil Indii, a pálivé plody, které místní obyvatelé ve velkém pěstovali, považoval za odrůdu pepře. Odtud také pochází italské slovo „peperone“ a také anglické „pepper“, označující jak pepř, tak papriku. V češtině zase známe druh chilli pod názvem kajenský pepř. Název „feferonka“ pak označuje pálivé papriky obecně a má původ v německém „pfefer“.

Tolik k původu a historii feferonek. Nyní k tomu, jak s feferonkami naložit, či spíše jak je naložit a zavařit. Je to velmi jednoduché, takže pokud patříte k milovníkům pálivého, hurá do toho!

Jak zavařit feferonky v hrnci

Budete potřebovat:

 • libovolné čerstvé feferonky
 • 2 cibule, nakrájené na klínky
 • 1l čisté vody
 • 1 lžíce hořčičných semínek
 • 4 kuličky nového koření
 • 4 kuličky černého či barevného pepře
 • 80g cukru krupice
 • 40g soli
 • 300ml octa

kuchynske-vychytavky


Postup:

 1. Omyté feferonky vložte do hrnce s osolenou vodou a na mírném plameni zlehka povařte asi 5 minut.

 2. Na nálev svařte litr čisté vody s cukrem, solí a kořením, jen aby se krystalky soli a cukru rozpustily a koření uvolnilo svou chuť a vůni – trvá to asi pět minut. Po provaření přilijte ocet a zamíchejte. Nechte zchladnout.

 3. Povařené a okapané feferonky rozdělte spolu s cibulí do čistých zavařovacích sklenic, zalijte nálevem a uzavřete víčkem, které bude dobře držet.

 4. Sklenice s feferonkami vložte do zavařovacího hrnce, zalijte vodou tak, aby byly ponořené a vařte mírným varem po dobu 20 minut.


A ještě taková malá rada na závěr – při práci s feferonkami si dejte sakra dobrý pozor na to, abyste si nesáhli do oka (nebo někam jinam)!


Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská | Edit: Andrea B.

Vyberte si vychytávky do kuchyně:

Pokračujte v čtení blogu: