Co je to spam?

Určitě znáte ten moment, kdy se přihlásíte do svého e-mailu, či gmailu a najdete tam nějakou nesmyslnou zprávu, která vás vyzývá k něčemu, co vás nezajímá. Takové nevyžádané sdělení označujeme jako spam a je bohužel hodně časté.

co-je-spam

Co je to podezření na spam? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je to spamová zpráva?

Spamová zpráva je nevyžádaná zpráva propagující nejrůznější služby nebo produkty. Týká se elektronické komunikace, nejčastěji e-mailů.

Lidé jsou často naštvaní, že je ve svých e-mailech nalézají, ale není možné se tomu tak snadno vyhnout. Někdo by si možná myslel, že to lze, ale spamy budou bohužel vždy a všude. Prvním řešením sice bývá si daný e-mail ze svého účtu zablokovat, ale problém bývá v tom, pokud je spamovatel vytrvalejší a posílá vícero e-mailů za čas. To potom může být pořádný problém, který naštve nejednoho člověka.

Druhou možností (a často lepší) bývá si založit e-mail nový. Ale zase plno lidí toto nechce a ani se nedivím. Kvůli jednomu spammerovi, který neustále obtěžuje druhé si měnit email? Ale kolikrát nic jiného člověku nezbývá. Spamy však nemusí být nutně jen na e-mailu. Můžou se objevit třeba i na známé sociální síti - Facebooku.

darky-pro-ajtaky

Tady na tomto příkladu je vidět, že se někteří spamům opravdu nevyhnou. Některé spamy dokonce mohou i vaše zařízení (počítač, notebook, tablet) zavirovat a to už bývá z dlouhodobého hlediska nebezpečné. Nebo můžou vytvořit falešnou stránku, která se tváří jako vaše banka.

Vy zde zadáte vaše platební údaje a stane se to, že hackeři mají vaše údaje k platební kartě a mohou toho okamžitě zneužít a vybílit vám konto. Už se to stalo opravdu hodně lidem a bohužel přišli někteří o hodně peněz.

Je proto velmi důležité si na internetu dávat co největší pozor, komu sdělujete svoje osobní údaje, na co klikáte, čemu věříte a podobně, aby se vám to jednou nevymstilo. Vezměte si ponaučení z chyb ostatních a tyto chyby neopakujte. Nechcete přece přijít o vaše peníze tak, že vám neznámí lidé vybílí konto a vy s tím neuděláte vůbec nic.

Pro Dudlu napsala: Simona Holá | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu příslušenství k PC a notebooku: