UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak nastavit router?

Router je zařízení, které propojuje sítě. Pomáhá sdílet internetové připojení se všemi zařízeními v domácnosti a může také poskytovat bezdrátový přístup pro zařízení s podporou Wi-Fi. K dispozici je mnoho různých typů routerů, proto je důležité vybrat ten správný. 

jak-nastavit-router

Jak nastavit router? (Zdroj: MidJourney)

Několik rad k nastavení routeru

  1. Ujistěte se, že každé zařízení má své vlastní jedinečné jméno a heslo, aby se do vaší sítě nikdo nedostal bez povolení (nebo alespoň ne snadno).

  2. Pokud nechcete používat hesla, zvažte místo toho použití filtrování MAC adres - to umožní přístup do sítě pouze počítačům, jejichž MAC adresy jsou na stránce nastavení routeru uvedené jako schválené.

  3. Na všech zařízeních, která se připojují k síti Wi-Fi, používejte šifrování "WPA2 Personal" - jedná se o nejsilnější dostupné šifrování. To zabrání slídilům v přístupu k nešifrovaným datům, která putují po rádiových vlnách mezi počítači a routery. Pro každé z těchto připojení byste také měli používat silné heslo nebo přístupovou frázi - nejméně 12 znaků.

darky-pro-ajtaky

Jak funguje router?

Když propojíte dvě zařízení pomocí kabelu, vytvoříte kabelové připojení. Když propojíte dvě zařízení pomocí rádiových vln, nazývá se to bezdrátová síť. Nejběžnější typ routeru je určen k zajištění bezdrátového přístupu pro počítače na jednom místě. Některé routery však mohou poskytovat kabelový i bezdrátový přístup najednou.

Typický domácí router propojuje dvě sítě: místní síť (LAN) a internet.

Funguje to následovně:

Počítač se k domácímu routeru připojuje prostřednictvím ethernetového kabelu nebo bezdrátově přes Wi-Fi (bezdrátová síť LAN). Tím se vytvoří síť, která se nazývá síť v režimu infrastruktury, protože je zde jedno centrální zařízení, které vše spojuje dohromady. Domácí router se připojuje přímo k internetu prostřednictvím ethernetového kabelu nebo bezdrátově přes Wi-Fi (bezdrátovou síť LAN). Tím se vytvoří tzv. síť v režimu ad hoc.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: