UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Jak se dostat do BIOSu?

BIOS je základní vstupně-výstupní systém. Je to nízkoúrovňový software, který řídí hardware počítače a pomáhá při jeho spouštění. Systém BIOS se obvykle nachází na čipu na základní desce, ale může být také uložen na jednotce flash nebo jiném médiu. Zajišťuje řadu důležitých funkcí počítače. 

jak-se-dostat-do-biosu

 Jak se dostat do biosu? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Nejčastější činnosti v BIOSu

 1. Změna pořadí spouštění systému

  Můžete změnit, která zařízení se při zapnutí počítače kontrolují pro operační systém, například tak, aby se nejprve spustil systém Windows.

 2. Vylepšení procesoru

  Pokud chcete upgradovat procesor z jedné generace na jinou, možná to bude nutné provést spíše změnou nastavení v systému BIOS než pouhou instalací nového hardwaru nebo softwaru.

 3. Zakázání některých funkcí

  Můžete zakázat funkce, jako je Bluetooth nebo Wi-Fi, pokud nefungují správně nebo pokud vybíjejí příliš mnoho energie z baterie, když se nepoužívají.

 4. Změňte hesla

  Systém BIOS má své vlastní heslo, aby k němu měli přístup pouze oprávnění uživatelé, ale možná budete chtít nastavit heslo i pro změnu dalších nastavení v samotném systému BIOS.

darky-pro-ajtaky

Jak se dostat do BIOSu

Abyste mohli vstoupit do systému BIOS, musíte při spouštění počítače stisknout určitou kombinaci kláves. Kombinace kláves se liší v závislosti na výrobci a modelu základní desky, proto byste se měli podívat do dokumentace k základní desce a zjistit, o jakou kombinaci se jedná. Kombinace kláves se může lišit také při spouštění z jednotky USB flash nebo optického disku.

 • U některých notebooků může být nutné stisknout klávesy Fn + Esc, abyste se dostali do systému BIOS.

 • U některých notebooků může být pro vstup do systému BIOS nutné stisknout kombinaci kláves Fn + F2 nebo Fn + F10.

 • Na některých počítačích se systémem Windows 10 nebo staršími verzemi systému Windows může být nutné při spouštění počítače stisknout klávesu Esc.

Pro Dudlu napsala: Marcela Kalousová | Editace: Andrea Bělohradská

Vyberte si příslušenství k PC:

Pokračujte v čtení blogu: