Jak na vaginální mykózu?

Vaginální mykóza je kvasinkové onemocnění, které je nejčastější příčinou nepříjemných výtoků z pochvy. Způsobuje ji přemnožení kvasinek rodu Candida albicans a údajně se sní za svůj život setkají až tři čtvrtiny všech žen. Kvasinková infekce vás ale nemusí nijak znepokojovat, jedná se totiž o běžné onemocnění. Jak se vaginální mykóza projevuje, co ji způsobuje a jak ji léčit?

jak-na-vaginalni-mykozu

(Zdroj fotky: Freepik.com)

Příznaky vaginální mykózy

Typickými příznaky vaginální kvasinkové infekce je svědění a pálení intimních partií, nepříjemné pocity během pohlavního styku a bělavý, hrudkovitý výtok z pochvy. Může se objevit také otok zevního genitálu a zarudnutí.

Příčiny vaginální mykózy

Vaginální mykóza vzniká především z důvodu narušení přirozené rovnováhy poševního prostředí, které má za normálních okolností nízké, kyselé pH. To udržují zejména bakterie z rodu lactobacillus a chrání tak poševní prostředí před vnějšími patogeny a nepřátelskými bakteriemi. Když se toto přirozené prostředí naruší, může dojít k různým infekcím v důsledku přemnožení patogenů, v případě mykózy právě kvasinek. Candida albicans se běžně vyskytuje například v ústech či střevech, někdy i v menší míře v pochvě, jakmile se ale přemnoží, vznikne problém.

Všem kvasinkám (houbám) se daří v teplém a vlhkém prostředí, proto za vznik vaginální mykózy může ve velké míře právě vystavení se takovýmto podmínkám – příkladem jsou třeba mokré plavky, dlouhé koupele v teplé vodě, těsné a neprodyšné spodní prádlo ze syntetických materiálů nebo používání nevhodných prostředků k intimní hygieně (běžných mýdel, sprchových gelů a parfémovaných přípravků).

hracky-pro-dospele

Rizikové faktory

Kvasinková infekce se může rozvinout z mnoha důvodů a má i své rizikové faktory, které mohou její vznik významně usnadnit:

  • oslabená imunita – stres, nedostatek spánku, autoimunitní onemocnění
  • diabetes mellitus (cukrovka) – kvasinkám velmi prospívá sladké prostředí
  • hormonální změny – těhotenství, užívání hormonální antikoncepce
  • užívání antibiotik
  • větší počet sexuálních partnerů


Léčba vaginální mykózy

Protože by se vaginální mykóza mohla řadit mezi sexuálně přenosné choroby, měl by se spolu se ženou léčit i její sexuální partner. Léčba spočívá v aplikaci antimykotických mastí, globulí a čípků do pochvy, které uleví od potíží velmi rychle, obvykle do jednoho týdne. Tyto přípravky jsou volně k dostání v lékárnách.
Je dobré vědět, že kvasinkové infekce se rády vracejí a spousta žen je tak prožívá opakovaně. V takovém případě je na místě navštívit gynekologa a zahájit vhodnou léčbu podle výsledků stěru. Důležitá je pak samozřejmě také prevence, tedy nošení vhodného spodního prádla (nejlépe z bavlny), při návštěvě koupaliště či bazénu se hned převléci do suchého prádla, používat vhodné prostředky na intimní hygienu a vyhýbat se střídání sexuálních partnerů.

Pro Dudlu napsala: Andrea Bělohradská

Vyberte si na Dudlu erotické hračky a zábavu pro dospělé: