UPOZORNĚNÍ: Z důvod, že prodejce zboží Gadgets House s.r.o. přestal fungovat a reagovat na objednávky, tak jsem dočasně mimo provoz. Budeme hledat vhodnou náhradu a pokusíme se brzy vrátit do hry.

Co je autoimunita a autoimunitní onemocnění?

Autoimunita je termín, který se stává stále známějším v souvislosti s řadou onemocnění a zdravotních stavů. Ale co to vlastně znamená a jak se tento koncept týká našeho zdraví? Pojďme se ponořit do světa imunitního systému a pochopit autoimunitní reakce.

co-je-to-autoimunita-a-autoimunitni-onemocneni

Co je to autoimunita? (Zdroj fotky: Freepik.com)

Co je autoimunita?

Naším hlavním obranným mechanismem proti infekcím, bakteriím a virům je imunitní systém. Když je tělo vystaveno cizím mikroorganismům nebo patogenům, imunitní systém vytváří specifickou reakci, aby je zneškodnil a chránil tělo. 

Autoimunita se vyskytuje ve chvíli, kdy imunitní systém omylem rozpozná vlastní buňky těla jako cizí a začne proti nim bojovat. Jinými slovy, tělo napadá samo sebe. Tyto autoimunitní reakce mohou poškodit různé orgány a tkáně a vést k široké škále zdravotních problémů.

Příklady autoimunitních onemocnění

Mezi autoimunitní onemocnění patří například:

  • roztroušená skleróza
  • celiakie
  • revmatoidní artritida
  • diabetes I. typu 
  • lupus
  • vitiligo


Autoimunitní onemocnění postihují častěji ženy, a to až v 75 %. Autoimunitní poruchy obecně postihují přibližně 8 % populace. Autoimunitním onemocněním v podstatě imunitní systém jako takový útočí na orgány a tkáně v těle.

Jaké bývají nejčastější příčiny těchto chorob?

Proč vlastně dochází k tomu, že organismus se rozhodne zlikvidovat svoje vlastní zdravé buňky? K tomu dochází v momentu, kdy organismus nedokáže rozlišit mezi vlastními a cizími látkami, a právě to následně vede k jejich likvidování. Nejčastěji to jsou různé infekce, parazité a bakterie, hormonální změny, stres apod., které autoimunitní choroby zapříčiňují. Roli hraje i životní prostředí a genetické dispozice.

Autoimunitní onemocnění nejčastěji postihuje cévy, pojivové tkáně, štítnou žlázu, klouby, svaly, kůži a červené krvinky. V současné době rozlišujeme téměř stovku autoimunitních poruch.

sportovni-vyziva

Příznaky těchto onemocnění se nedají paušalizovat. Každá z chorob má svoje specifické příznaky. Mohou vás ovšem zarazit různé varovné signály. Pokud se tak u vás objeví nadměrná únava, otoky, zarudnutí nebo bolesti svalů, možná to může značit právě některé z autoimunitních onemocnění a neměli byste proto odkládat návštěvu u lékaře pro provedení podrobnějších vyšetření a případné vyloučení autoimunitní choroby nebo její potvrzení.

Pro Dudlu napsala: Petra Velíková | Edit: Andrea B.

Vyberte si sportovní výživu:

Pokračujte v čtení blogu: